Sosyal bilgiler öğretiminde sanal müze kullanımına yönelik öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on the use of virtual museums in social studies teaching
  1. Tez No: 796501
  2. Yazar: SİBEL IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Müzeler, Sosyal Bilgiler derslerinde bir eğitim ortamı olarak sıklıkla yararlanılan mekânlardır. Bütün yararlarına ve öğretim programlarında yer almasına rağmen müze gezilerini izin, zaman ve ekonomik problemler yüzünden gerçekleştirmek oldukça zordur. Günümüzde teknolojik gelişmeler her alanda değişimleri de beraberinde getirmiştir. Gelişen teknolojinin müzelerle buluşmasıyla birlikte sanal müzeler ortaya çıkmıştır. Sanal müzeler, müzeciliği eğitim ortamlarına taşıyarak eğitime katkı sağlamaktadır. Bu çalışma ile Sosyal Bilgiler öğretmenlerin sanal müzelerle ilgili bilgi ve görüşleri alınarak derslerinde kullanma durumları araştırılmıştır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemine başvurulmuştur. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu aracığıyla toplanmıştır. Görüşmede elde edilen veriler içerik analizine göre değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları, sanal müze hakkında öğretmenlerin bilgi sahibi olduğunu ve derslerinde kullandıklarını göstermektedir. Öğretmenlerin sanal müzeyi kullanma durumlarına bakıldığında, görüşleri arasında farklılıklar olduğu, kullanan öğretmenlerin genel olarak ilgili konu ve kazanım doğrultusunda kullandıkları tespit edilmiştir. Sanal müzelerin kullanımı için özel bir bilgi ve beceri gerekliliği konusundaki görüşleri arasında farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin ifadelerinden hareketle sanal müzelerle ilgili birçok özelliğin farkında oldukları ve bunların etkisini sorguladıkları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin çoğu sanal müze gezilerini müze atmosferini yansıtmaması, eserlere dokunulamaması, eserlerin canlı görülememesi gibi nedenlerden dolayı gerçek müze gezilerini tercih ettikleri görülmüştür. Fakat sanal müze uygulamasının müzeye ulaşımda birçok engeli ortadan kaldırdığı, öğretimi kolaylaştırdığı gerekçeleriyle derslerde kullanımının daha yaygın olduğunu ifade etmişlerdir. Çalışma bulgularından hareketle bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Museums are frequently used as an educational environment in Social Studies courses. Despite all their benefits and the fact that they are included in curricula, it is very difficult to realise museum visits due to permission, time and economic problems. Today, technological developments have brought changes in every field. Virtual museums have emerged with the meeting of developing technology with museums. Virtual museums contribute to education by bringing museology to educational environments. In this study, the knowledge and opinions of Social Studies teachers about virtual museums and their use in their lessons were investigated. Qualitative research method was used in the study. The data of the study were collected through a semi-structured interview form. The data obtained in the interview were evaluated according to content analysis. The findings of the study show that teachers have knowledge about the virtual museum and use it in their lessons. When the teachers' use of virtual museums was analysed, it was found that there were differences between their opinions and that the teachers who used virtual museums generally used them in line with the relevant subject and achievement. It was determined that there were differences between their views on the need for special knowledge and skills for the use of virtual museums. Based on the teachers' statements, it was concluded that they were aware of many features related to virtual museums and questioned their effects. In addition, it was seen that most of the teachers preferred virtual museum visits to real museum visits due to reasons such as not reflecting the museum atmosphere, not being able to touch the artefacts, and not being able to see the artefacts live. However, they stated that the virtual museum application eliminates many obstacles in accessing the museum and facilitates teaching, so it is more common to use it in lessons. Based on the findings of the study, some suggestions were presented.