Obez hastalarda vücut kitle indeksi ile açlık kan şekeri, homa-ır, trigliserid, hdl düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between body mass index and fasting blood sugar, homa-ir, triglyceride, hdl levels in obese patients
  1. Tez No: 796521
  2. Yazar: NURİYE ÖZENMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ÇELEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Obezite birçok hastalığa neden olmaktadır. Bunların başında Diyabetes Mellitus (DM), hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, karaciğerde yağlanma v.s gelmektedir. Bu komplikasyonlar obezitenin neden olduğu insülin direnci, yüksek açlık kan şekeri düzeyi, yüksek trigriserid düzeyi ve HDL düşüklüğü ile ilişkilidir. Çalışmada obez hastalarda obezite derecesi ile komplikasyona neden olan parametreler arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı obezitenin derecesi arttıkça risklerin ne kadar arttığını göstermektir. Çalışmada endokrin polikliniğine başvuran 18-70 yaş arasındaki vücut kitle indeksi (VKİ) 30 üzerinde 90 obez hasta incelenmiştir. Obez hastalar kendi içinde 3 gruba bölünmüştür. VKİ 30-34 arası 30 kişi, VKİ 35-39 arası 30 kişi,VKİ 40 üzeri 30 kişi olacak şekilde 3 grup olacak gruplar kendi aralarında bakılan Açlık Kan Şekeri (AKŞ), HOMA-IR, Trigliserit, HDLdüzeyleriaçısından karşılaştırılmıştır. Çalışmada 18 yaş üzeri hastalar VKİ 30 üzerindeki hastalar dâhil edilmiş aşikâr DM hastaları, 18 yaş altı ve gebe kadınlar dâhil edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity causes many diseases. Chief among the seare diabetes mellitus (DM), hypertension, cardiovascular diseases, fatty liver, etc. These complications are associated with obesity induced insulin resistance, high fasting blood glucose level, high triglycerid level and low HDL. In the study, the relationship between the degree of obesity in obese patients and the parameters causing complications was evaluated. The aim of the study is to show how much the risks in crease as the degree of obesity in creases. In the study, 90 obese patients aged 18-70 years who applied to the endocrine out patient clinic with a body mass index (BMI) above 30 were examined. Obese patients were divided into 3 groups. The groups, which will be 3 groups as 30 people with BMI 30-34, 30 people with BMI 35-39, and 30 people with BMI over 40, were compared among themselves in terms of Fasting Blood Sugar (FBS), HOMA-IR, Triglyceride, HDL levels. Patients over 18 years of age were included in the study, and patients withovert DM under the age of 18 and pregnant women were not excluded.