Yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki prematüre bebeklerde taktil kinestetik masajın bebeğin büyüme, ağrı, davranış ve motor gelişimi üzerine etkisi
The effect of tactile kinesthetic massage on growth, pain, behavior and motor development of the premature infants in the newborn intensive care unit
  1. Tez No: 796520
  2. Yazar: İLKNUR EZGİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GÜÇLÜ GÜNDÜZ, DOÇ. DR. NİLAY ÇÖMÜK BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmamız yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen prematüre bebeklere uygulanan taktil kinestetik masajın bebeğin büyüme, ağrı, davranış ve motor gelişimine etkisini incelemek amacı ile planlandı. Çalışmaya gestasyonel yaşı 37 hafta altında olan 40 prematüre bebek dahil edildi. Prematüre bebekler taktil kinestetik masaj (n=20) ve kontrol grubu (n=20) olmak üzere randomize olarak ikiye ayrıldı. Çalışmaya dahil edilen prematüre bebekleri tanımlamak amacı ile demografik bilgileri ve prematüre bebeklerin annelerine ait doğum bilgileri kaydedildi. Taktil kinestetik masaj grubundaki prematüre bebeklere 2 hafta boyunca haftada 3 gün ve günde 1 kez 15 dakika taktil kinestetik masaj uygulandıktan sonra 20 dakika pozisyonlama yapıldı. Kontrol grubundaki prematüre bebeklere ise sadece 20 dakika pozisyonlama uygulandı. Taktil kinestetik masajın etkisini incelemek amacı ile baş çevresi ve vücut ağırlığı ölçümleri ile büyüme, Dubowitz Preterm ve Full-term Bebeğin Nörolojik Değerlendirmesi ile nöromotor gelişim, Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (Neonatal Infant Pain Scale- NIPS) ile ağrı, Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği (Newborn Comfort Behavior Scale-COMFORTneo) ile davranışsal yanıtları tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere 2 kez değerlendirildi. Taktil kinestetik masaj ve kontrol grubundaki bebeklerin demografik özellikleri ve annelerinin doğum bilgileri istatistiksel olarak benzer bulundu (p>0.05). İki hafta süresince uygulanan taktil kinestetik masajın, bebeğin büyüme ve motor gelişimini arttırdığı, ağrı seviyesinin azalttığı (p0.05). Ayrıca her iki grupta da bebeklerin davranışsal gelişiminde değişiklik görülmedi. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bulunan prematüre bebeklere yönelik sıklıkla uygulanan taktil kinestetik masajın seans ve gün içindeki tekrar sayısının artırıldığı bir program ile bebeğin büyüme, ağrı, davranış ve nöromotor gelişimine faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effect of tactile kinesthetic massage applied to premature babies followed in the neonatal intensive care unit on the growth, pain, behavior and motor development of the baby. Forty premature babies with a gestational age below 37 weeks were included in the study. Premature babies were randomly divided into two groups as tactile kinesthetic massage (n=20) and control groups (n=20). In order to identify the premature babies included in the study, demographic information and birth information of the mothers of the premature babies were recorded. Premature babies in the tactile kinesthetic massage group were positioned for 20 minutes after 15 minutes of tactile kinesthetic massage 3 days a week and once a day for 2 weeks. Premature babies in the control group were positioned for only 20 minutes. In order to examine the effect of tactile kinesthetic massage, growth with head circumference and body weight measurements, neuromotor development with Neurological Evaluation of Dubowitz Preterm and Full-term Infants, pain with Neonatal Infant Pain Scale-NIPS, Newborn Comfort Behavior Scale- COMFORTneo behavioral responses were evaluated twice, before and after the treatment. The demographic characteristics of the babies in the tactile kinesthetic massage and control groups and their mothers' birth data were found to be statistically similar (p>0.05). It was observed that tactile kinesthetic massage applied for two weeks increased the growth and motor development of the baby and decreased the pain level (p0.05). In addition, there was no change in the behavioral development of the babies in both groups. It is thought that tactile kinesthetic massage, which is frequently applied for premature babies in the neonatal intensive care unit, may be beneficial for the growth, pain, behavior and neuromotor development of the baby with a program in which the number of sessions and repetitions during the day is increased.