Premenapozal, obez, normoglisemik kadınlarda plazminojen aktivatör inhibitör peptid-1 ile vücut kitle indeksi, insülin direnci ve lipid paremetreleri arasındaki ilişki
The relationship amongst body mass index, insulin resistance, lipid parameters and plasminogen activator inhibitor-1 in premenapousal, obese, normoglicemic women
  1. Tez No: 129793
  2. Yazar: ENVER ŞÜKRÜ GÖNCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. EMİN ÖNDE, YRD. DOÇ. DR. SELİM NALBANT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
VI- ÖZET İnsülin direnci (İR); hiperinsülinemi, santral obezite, hipertansiyon (HT), çok düşük dansiteli lipoprotein (VLDL) ile düşük dansiteli lipoprotein (LDL) artışı, azalmış yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) ve yüksek Plazminojen Aktivatör Inhibitor- 1 (PAI-1) nedeniyle bozulmuş fibrinoliz gibi koroner arter hastalıklarına eşlik eden risk faktörleriyle birliktelik gösterir. Tip 2 diabetes mellitus olsun ya da olmasın insülin direnci olan obez bireylerde PAI-1 'in artmasının, aterotrombotik komplikasyonlann riskini arttırdığı bilinmektedir. Bu durumda PAI-1 'in artışında etkin olan faktörlerin saptanması, metabolik sendromda komplikasyonlann önlenmesinde büyük önem arzetmektedir. PAI-1 ile Vücut Kitle İndeksi (VKİ), insülin direnci ve kan lipid parametreleri arasındaki ilişkiyi incelediğimiz çalışmamızda; VKİ= 36,9+3,6 kg/m2 olan 54 obez ve VKİ= 23,3±3,9 kg/m2 olan 20 non-obez kadında; boy-kilo, bel-kalça oram, VKİ, açlık kan şekeri, insülin, total kolesterol, HDL, LDL, VLDL, Trigliserid (TG), insülin direnci (Homeostasis model assesment of insülin rezistance: HOMA-IR) ve PAI-1 ölçümü yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY The Relationship Amongst Body Mass Index, Insulin Resistance, Lipid Parameters and Plasminogen Activator Inhibitor- 1 in Premenopausal, Obese, Nonnoglicemic Women. Insulin resistance (IR) is associated with many risk factors of coronary artery disease such as; hyperinsulinemia, truncal obesity, hypertension (HT), increased level of very low density lipoprotein (VLDL) and low density lipoprotein (LDL), decreased level of high density lipoprotein (HDL), impaired fibrinolysis due to elevated plasminogen activator inhibitor- 1 (PAI-1). It is known that, in insulin-resistant obese subjects either with or without type 2 diabetes mellitus, high level of PAI-1 increases the risks of atherotrombotic complications. Thus, the definition of the factors in elevated PAI-1 levels is important to prevent complications in metabolic syndrome. In our study which is performed to investigate the relations amongst PAI-1, body mass index (BMI), IR and lipid parameters; we measured height-weight, hip-waist ratio, BMI, fasting blood glucose, insulin, HDL, LDL, VLDL, trigliseride (TG), IR (Homeostasis model assesment of insulin resistance: HOMA-IR) and PAI-1 in 54 obese with BMI= 36,9±3,6 kg/m2 and 20 non-obese women with BMI= 23,3±3,9 kg/m2.