Adıyaman Üniversitesi çocuk sağlığı ve hastalıkları servisinde gerçekleştirilen eritrosit transfüzyonlarının geriye yönelik incelenmesi
Recovery examination of erythrocyte transfusions performed at Adiyaman University child HEALTH and diseases service
  1. Tez No: 796540
  2. Yazar: AZİZ KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HAKAN BUCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisinde 01.01.2019-30.06.2020 tarihleri arasında hastanede yatırılarak tedavi edilen, eritrosit transfüzyonlarını retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisi'ne başvuran ve semptomatik anemi ya da aktif kanama nedeniyle eritrosit süspansiyonu transfüzyonu yapılan 60'ı erkek, 54'ü kız olmak üzere toplam 114 hastaya ait veriler retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 114 hastanın 60 (%52,6)'ı Grup 1'de, 54 (%47,4)'ü Grup 2'de bulunmakta idi. Hastaların kan gruplarına bakıldığında 43 (%37,7)'ünün O Rh (+), 33 (%28,9)'ünün A Rh (+), 21 (%18,4)'inin B Rh (+), 6 (%5,3)'sının AB Rh (+), 4 (%3,5)'ünün A Rh (-), 2 (%1,8)'sinin B Rh (-), 1 (%0,9)'inin AB Rh (-) idi. Hastaların yaşlarının ortalaması 73,33 ± 69,35 (2-226) ay idi. Hastaların ağırlıklarının ortalamasının 19,75 ± 15,32 (3,7-56) kg olduğu belirlendi. Hastaların hastanede yatış gün ortalaması 3,02 ± 4,57 (1-21) gün olduğu tespit edildi. Hasta gruplarına göre endikasyon dağılımları incelendiğinde; Grup 1 hastalarının %71,7'sinin anemi, %10'unun kanama, %8,3'ünün malignite, %6,7'sinin diğer, %3,3'ünün pre-op, Grup 2 hastalarının %68,5'inin anemi, %24,1'inin kanama, %1,9'unun malignite, %1,9'unun diğer, %3,7'sinin de pre-op endikasyon geliştiği saptandı. Eritrosit transfüzyonu yapılan 114 hastanın transfüzyon öncesi ve transfüzyon sonrası tam kan sonuçlarını değerlendirdiğimizde; BKS sayısı (p=0,509) ve RBC (p=0,693), açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yok iken, Hgb (p=0,001), Hct (p=0,001), RDW (p=0,001), MCH (p=0,001), MCHC (p=0,001) ve MCV (p=0,001) açısından istatistiksel olarak anlamlı fark mevcut idi. Eritrosit transfüzyonu yapılan hastaların transfüzyon öncesi tam kan sayımı sonuçları gruplar arasında karşılaştırıldı. BKS sayısı (p=0,038), LYM (p=0,008) ortalama değerleri arasında istatistiksel açıdan bakıldığında anlamlı bir fark olduğu görüldü. Gruplar arasında hemoglobin (p=0,544), hematokrit (p=0,757), PLT (p=0,675), MCH (p=0,420), MPV (p=0,610), MCHC (p=0,827) değerleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark izlenmedi. Eritrosit transfüzyonu yapılan hastaların transfüzyon sonrası tam kan sayımı sonuçları gruplar arasında karşılaştırıldı. BKS sayısı (p=0,024), BASO (p=0,002), LYM (p=0,029) ortalama değerleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olduğu görüldü. Gruplar arasında hemoglobin (p=0,098), hematokrit (p=0,122), PLT (p=0,573), MCH (p=0,827), MPV (p=0,824), MCHC (p=0,211) değerleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark izlenmedi. Eritrosit transfüzyonu yapılan hartaların gruplar arasında biyokimya sonuçları karşılaştırıldığında; Kreatinin (p=0,023), potasyum (p=0,001), fosfor (p=0,019), AST (p=0,001), ALT (p=0,050), LDH (p=0,005), CRP (p=0,050) değeri arasında istatistiksel açıdan bakıldığında anlamlı bir fark olduğu görüldü. Sonuç: Klinik bir konu olarak kan ve kan ürünlerinin transfüzyonu nadiren tartışılmaktadır. Endikasyonu her ne olursa olsun, transfüzyon yapılmadan önce beklenen klinik iyileşme, transfüzyona olası alternatifler ve transfüzyonun fayda-risk analizi yapılmalıdır. Transfüzyon kriterleri klinkten kliniğe değişiklik gösterebilir. Çalışmanın yapıldığı merkezindeki klinisyenler güncel literatürü takip etmekte ve eritrosit transfüzyonuna karar verme sürecinde kritik hastaların hemodinamik ve kan parametreleri dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: This retrospective study retrospectively evaluated data from a total of 114 patients, 60 of whom were male and 54 of whom were female, who were admitted to the Pediatrics and Pediatric Diseases Service of Adiyaman Education and Research Hospital and received red cell suspension transfusion due to symptomatic anemia or active bleeding. Material and Method: This retrospective study retrospectively evaluated data from a total of 114 patients, 60 of whom were male and 54 of whom were female, who were admitted to the Pediatrics and Pediatric Diseases Service of Adiyaman Education and Research Hospital and received red cell suspension transfusion due to symptomatic anemia or active bleeding. Results: This appears to be a study report on the effects of erythrocyte (red blood cell) transfusions on patients. The study included 114 patients, with 60 in Group 1 and 54 in Group 2. The patients' blood groups were distributed as follows: 43 (37.7%) O Rh+, 33 (28.9%) A Rh+, 21 (18.4%) B Rh+, 6 (5.3%) AB Rh+, 4 (3.5%) A Rh-, 2 (1.8%) B Rh-, and 1 (0.9%) AB Rh-. The average age of the patients was 73.33 ± 69.35 months (range: 2-226 months), and their average weight was 19.75 ± 15.32 kg (range: 3.7-56 kg). The average length of hospital stay for the patients was 3.02 ± 4.57 days (range: 1-21 days). When the indications for transfusion were analyzed by patient group, it was found that 71.7% of the Group 1 patients received transfusions for anemia, 10% for bleeding, 8.3% for malignancy, 6.7% for other reasons, and 3.3% for pre-op purposes. For Group 2 patients, the corresponding figures were 68.5% for anemia, 24.1% for bleeding, 1.9% for malignancy, 1.9% for other reasons, and 3.7% for pre-op purposes. When the pre- and post-transfusion full blood count results of the 114 transfused patients were evaluated, there were statistically significant differences in Hgb (p=0.001), Hct (p=0.001), RDW (p=0.001), MCH (p=0.001), MCHC (p=0.001), and MCV (p=0.001), but no statistically significant differences in WBC (p=0.509) and RBC (p=0.693). When the pre-transfusion full blood count results of the transfused patients were compared between groups, there was a statistically significant difference in the mean values of WBC (p=0.038) and LYM (p=0.008). There were no statistically significant differences in the mean values of hemoglobin (p=0.544), hematocrit (p=0.757), PLT (p=0.675), MCH (p=0.420), MPV (p=0.610), and MCHC (p=0.827) between the groups. When the post-transfusion full blood count results of the transfused patients were compared between groups, there was a statistically significant difference in the mean values of WBC (p=0.024), BASO (p=0.002), and LYM (p=0.029). There were no statistically significant differences in the mean values of hemoglobin (p=0.959), hematocrit (p=0.835), PLT (p=0.566), MCH (p=0.069), MPV (p=0.216), and MCHC (p=0.580) between the groups. Conclusion: Blood and blood products transfusion as a clinical topic is rarely discussed. Regardless of the indication, the expected clinical improvement before transfusion, alternative options to transfusion, and the benefit-risk analysis of transfusion should be evaluated before transfusion is performed. Transfusion criteria may vary from center to center. Clinicians at the center where the study was conducted follow current literature and consider hemodynamic and blood parameters of critically ill patients in the decision-making process for blood transfusion.