Bronşiolitli hastalarda başvurudaki hiponatreminin, yatış süresi ve hastalığın şiddeti ile ilişkisi
The relationship of hyponatremia in admission, with length of stay and severity of the illness in patients with bronchiolitis
- Tez No: 519397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Orta ve ağır bronşiolit olgularında hiponatreminin hastanede yatış süresi ve apne, konvülziyon, entübasyon, ölüm gibi kötü sonuçlar ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Ancak bildiğimiz kadarıyla hafif, orta ve ağır bronşiolit olgularının tümünde hiponatreminin etkisini inceleyen çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada hafif-orta ve ağır bronşiolit tanısı ile hastanede yatan 1-24 ay arasındaki çocuklarda, başvurudaki hiponatreminin hastalığın şiddeti ve yatış süresi ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmamız Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda ileriye dönük olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya 1 Mayıs 2017 ile 30 Nisan 2018 tarihleri arasında Süt çocuğu servisine akut bronşiolit tanısı ile yatışı yapılan, yaşları 1-24 ay arasında değişen 170 çocuk alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, doğum şekli, yenidoğan döneminde entübasyon, beslenme şekli, tekrarlayan hışıltı, atopi öyküsü gibi demografik veriler ile solunum sayısı, kalp tepe atımı sayısı, oksijen ihtiyacı, bronşiolit ağırlık derecesi, yüksek akımlı nazal kanül (HFNC) ihtiyacı, entübasyon ihtiyacı, yatış süresi gibi klinik seyirle ilgili veriler ve biyokimyasal parametreler kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 170 hasta alındı. Hastaların 62'si (% 36,4) hiponatremik ve 108'i (% 63,6) normonatremik idi.
Özet (Çeviri)
Objectives: It is known that hyponatremia is associated with prolonged length of stay and worse outcomes such as apnea, convulsions, intubation, and death in patients with moderate to severe bronchiolitis. But to our knowledge, there is no study that examines the effect of hyponatremia in all cases of mild, moderate and severe bronchiolitis. In this study, it was aimed to investigate the relationship between the severity of the illness and the duration of the hospitalization of hyponatremia in children between 1-24 months of age with mild, moderate and severe bronchiolitis diagnosis. Materials and methods: Our study was carried out prospectively in Adıyaman University Medical Faculty Child Health and Diseases Department. Between May 1, 2017 and April 30, 2018, 170 children aged between 1-24 months who hospitalized to infant clinic with acute bronchiolitis were included in the study. Demographic data such as age, gender, type of delivery, neonatal intubation, nutritional pattern, recurrent wheezing, atopy, and data relating to the clinical course such as respiratory rate, heartbeat count, oxygen requirement, severity grade of bronchiolitic, high flow nasal cannula (HFNC) need, intubation need, duration of hospitalization, and biochemical parameters were recorded. Results: 170 patients were included in the study. 62 of the patients (36.4%) were hyponatremic and 108 (63.6%) were normonatremic.