Petrol price estimation using deep learning techniques
- Tez No: 796550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHİ ABDU İBRAHİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ham petrol dünyanın önde gelen yakıtıdır. Bazı makine öğrenimi modelleri, sağlanan veri noktalarının türüne göre veri kümesine verimli bir şekilde uyar. Bu projenin temel amacı, veri noktalarına verimli bir şekilde uyan farklı modeller bulmak ve makine öğrenimi modeli yardımıyla yakıt fiyatını tahmin etmektir. Planlanan yöntem, çeşitli çalışmalarda tahmin teknikleri olarak kullanılan iki geleneksel teknikle ilişkilendirilmiştir. Amaçlanan teknik, ortalama hata, ortalama kare hatası, ortalama yüzde hatası ve ortalama kare hatası gibi çeşitli ölçülen faktörler değerlendirildiğinde geleneksel yöntemlerden daha iyi sonuçlar üretti.
Özet (Çeviri)
Crude oil is the world's leading fuel. Some machine learning models fit the dataset efficiently based on the type of data points provided. The main purpose of this project is to find different models that fit the data points efficiently and to predict the fuel price with the help of machine learning model. The planned method associated with two traditional techniques that are used as predication techniques in various studies. The intended technique produced best outcomes than traditional methods when various measured factors are assessed such as mean error, mean squared error, mean percentage error, and root mean squared error.