Spartıum junceum ham ekstraktlarının respiratuvar sinsityal virusuna karşı antiviral etkisinin araştırılması
Investigation of antiviral effect of Spartium junceum crude extracts against respiratory syncytial virus
- Tez No: 796554
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızda, Türk halk hekimliğinde mide ülserinin tedavisinde bitkisel ilaç olarak kullanılan Spartium junceum L.'un çiçek ve gövdelerinden hazırlanan metanol, etanol ve su ekstraktlarının respiratuvar sinsityal virus (RSV)'una karşı antiviral aktivitelerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Ekstraktların maksimum non-toksik konsantrasyonu (MNTK) HEp-2 hücrelerine karşı belirlenmiştir. MNTK'nin seri iki misli dilüsyonunu kullanarak (her bir ekstrakt için spesifik), ekstraktların sitotoksik aktivitesi ve doku kültüründe virusun neden olduğu sitopatik etki (CPE)'yi inhibe etme kabiliyeti, inokulasyon ve inkübasyondan üç gün sonra kolorimetrik XTT testi ile değerlendirilmiştir. %50 sitotoksik konsantrasyon (CC50) ve %50 etkili konsantrasyon (EC50) GraphPad Prism Version 8 kullanılarak belirlenmiş ve CC50'nin EC50'ye oranından da seçicilik indeksi (SI) hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda, RSV'ye karşı en güçlü antiviral aktiviteyi 70.04 µg/ml EC50 ve 20.64 SI değeri ile çiçek etanol ekstraktı göstermiş, bunu sırasıyla, çiçek metanol (EC50= 65.19 µg/ml, SI= 16.70), gövde su (EC50= 67.42 µg/ml, SI= 12.32), gövde metanol (EC50= 418.31 µg/ml, SI= 1.31), çiçek su (EC50= 976.70 µg/ml, SI= 1.19) ve gövde etanol (EC50= 1552.89 µg/ml, SI= 0.43) ekstraktları takip etmiştir. Sonuç olarak, Spartium junceum çiçek etanol, çiçek methanol ve gövde su ekstraktlarının RSV'ye karşı klinikte kullanılan ilaçlara karşı bir alternatif olarak geliştirilebilmesi için daha ileri çalışmalara layık olduğunu söyleyebiliriz. Bu çalışma, Spartium junceum'un anti-RSV aktivitesine yönelik ilk rapordur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the antiviral activities of methanol, ethanol and aqueous extracts prepared from the flowers and stems of Spartium junceum L. used as herbal medicine in the treatment of gastric ulcer in Turkish folk medicine against the respiratory syncytial virus (RSV). The maximum non-toxic concentration of extracts (MNTC) was determined against HEp-2 cells. Using serial two-fold dilution of MNTC (specific for each extract), the cytotoxic activity of extracts and their ability to inhibit the cytopathic effect (CPE) caused by the virus in tissue culture was evaluated by colorimetric XTT assay three days after inoculation and incubation. 50% cytotoxic concentration (CC50) and 50% effective concentration (EC50) were determined using GraphPad Prism Version 8, and the selectivity index (SI) was calculated from the EC50 ratio of CC50. As a result of the research, the strongest antiviral activity against RSV showed flower ethanol extract with 70.04 μg/ml EC50 and 20.64 SI value, and this was followed by flower methanol (EC50 = 65.19 μg/ml, SI = 16.70), stem aqueous (EC50 = 67.42 μg/ml, SI = 12.32), stem methanol (EC50 = 418.31 μg/ml, SI = 1.31), flower aqueous (EC50= 976.70 µg/ml, SI= 1.19) and stem ethanol (EC50 = 1552.89 μg/ml, SI = 0.43) extracts. As a result, we can say that Spartium junceum flower ethanol, flower methanol, and stem aqueous extracts are worthy of further study in order to develop as an alternative to the drugs used clinically against RSV. This is the first report on Spartium junceum's anti-RSV activity.