Spartium junceum L. türünün morfolojik, anatomik, palinolojik, antibakteriyel ve antikanser özellikleri
Morphological, anatomical, palynological, antibacterial and anticancer characteristics of spartium junceum L.
- Tez No: 927675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CENGİZ KARAİSMAİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Mikrobiyoloji, Biology, Genetics, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında, Spartium junceum L. türünün morfolojik, anatomik ve palinolojik özellikleri ile antibakteriyel ve antikanser aktiviteleri araştırılmıştır. Türkiye Florası'ndaki literatür araştırmaları sınırlı olduğundan, bu çalışmada türün taksonomik deskripsiyonu genişletilmiş ve türün kök, anter, filament, ovaryum ve tohum gibi özellikleri ilk defa detaylı bir şekilde ortaya koyulmuştur. Meyve ve tohum yüzeylerinin mikromorfolojik yapıları detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmada, S. junceum türünün anatomik yapısı incelenmiş, kök, gövde, yaprak ve tohum yapılarının su depolama ve iletim mekanizmalarına nasıl uyum sağladığı belirlenmiştir. Polen karakterleri ışık mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu kullanılarak detaylı şekilde incelenmiş ve palinolojik deskripsiyon yapılmıştır. Bu bulgular, türün sistematik ve taksonomik ilişkilerinde önemli roller oynamaktadır. Spartium junceum metanol ekstraktının antibakteriyel etkisi Disk Difüzyon ve Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu ile Minimum Bakterisidal Konsantrasyonları incelenmiş gram pozitif ve gram negatif bakteriler üzerinde güçlü antibakteriyel etkinlik gösterdiği ortaya koyulmuştur. S. junceum metanol ekstraktı, MCF-7 hücre hattı üzerinde antiproliferatif ve sitotoksik etkiler göstererek potansiyel antikanser özellikler sergilemiştir. Bunun yanında, S. junceum ekstraktının, CuSO₄ ile muamele edilen Allium cepa kök hücrelerinde toksik etkileri iyileştirme potansiyeli incelenmiş; mitotik indeks ve kromozomal anormallikler üzerinde iyileştirici etkiler gözlemlenmiştir. Bu çalışma ile S. junceum türünün antibakteriyel, antikanser ve toksik etkilere karşı koruyucu özellikler taşıyan önemli bir biyolojik potansiyele sahip olduğu ortaya koyulmuştur. Ayrıca bu bulgular, S. junceum'un farmasötik ve biyoteknolojik uygulamalar için potansiyel bir kaynak oluşturabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the morphological, anatomical, and palynological characteristics of the Spartium junceum L. species, as well as its antibacterial and anticancer activities, have been investigated. Due to the limited literature research available on the Flora of Turkey, the taxonomic description of the species has been expanded, and the characteristics of the species such as roots, anthers, filaments, ovary, and seeds have been detailed for the first time. The micromorphological structures of fruit and seed surfaces have been studied in detail. The anatomical structure of S. junceum has been examined, determining how the structures of roots, stems, leaves, and seeds adapt to water storage and transport mechanisms. Pollen characteristics have been studied in detail using light microscopy and scanning electron microscopy, and a palynological description has been made. These findings play an important role in the systematic and taxonomic relationships of the species. Antibacterial effect of the S. junceum methanol extract has been shown to exhibit strong antibacterial activity against gram-positive and gram-negative bacteria when examined using Disk Diffusion and Minimum Inhibitory Concentration as well as Minimum Bactericidal Concentration methods. Additionally, the S. junceum methanol extract has demonstrated antiproliferative and cytotoxic effects on the MCF-7 cell line, exhibiting potential anticancer properties. Furthermore, the potential of S. junceum extract to ameliorate toxic effects in Allium cepa root cells treated with CuSO₄ has been investigated, revealing remedial effects on the mitotic index and the chromosomal abnormalities. In conclusion, this study has shown that the S. junceum species has significant biological potential, bearing antibacterial, anticancer, and protective properties against toxic effects. Moreover, these findings suggest that S. junceum could serve as a potential source for pharmaceutical and biotechnological applications.