Uyuşturucu maddelerin renk testleri (spot testleri) ve ince tabaka kromatografisi ile tanımı
- Tez No: 79659
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN SÖYLEMEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
72 tabaka kromatografisini kullanması, uygulanan çalışmanın hızlılığı ve basitliği açısından son derece önemlidir. ÖZET Güvenlik güçlerimizce, olay yerinde bulunan maddelerin uyuşturucu madde sınıflandırmasına girip girmediğinin pratik kimyasal araştırma yöntemleri ile analiz edilerek ortaya çıkarılması çok büyük önem taşımaktadır. Yurt dışından ithal edilen narkotik kitlerinin standardizasyonunun sağlanarak yurt içinde imal edilmesi ve bu tür kitleri kullanan güvenlik gücü personelinin eğitimlerinin sağlanması gerekmektedir. Ayrıca, ince tabaka kromatografîsinin kullanılarak basit görsel yöntemle uyuşturucu maddelerin analizinde kullanılması sağlanmalıdır. Bu amaçla, çalışmalarımızda yasal olarak uyuşturucu madde sınıfında olan maddeler spot testlerle ve ince tabaka kromatografisi analizleriyle standartiaştırılmış, görsel bilgiler verilerek çalışmalar tamamlanmıştır. Anahtar Kelimeler; 1. Uyuşturucu 2. Spot Test 3. İnce Tabaka Kromatografisi 4. Analiz
Özet (Çeviri)
73 SUMMARY It is very important to analyze the narcotic materials with pratical chemical investigation methods whether the materials which were found at crime scene are narcotics or not. It needs to produce narcotic kits in our country by standardizing the narcotic kits which is imported from foreign countries and security forces personnels which are use this kind of kits are needed to be trained. For the analyzing of the narcotic materials with simple visual methods, it must be provided to be used the thin layer cromatography also. For mis purposes, in our studies, the materials which are legally accepted as narcotic class, standardized by spot tests and thin layer cromatography analysis and the study was completed by giving visual information. Key Words; 1. Narcotics 2. Spot Test 3. Thin Layer Chromatography 4. Analyse