Biyografik resimli çocuk kitapları ve etkileşimli okuma
Biographical children's picture books and interactive reading
- Tez No: 796591
- Danışmanlar: PROF. FATİH ÇETİN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, biyografi türündeki resimli çocuk kitaplarının okul öncesi eğitim programındaki 'Kendisine ve ailesine ait özellikleri tanıtır' kazanımlarının edinilmesini nasıl etkilediğini incelemektir. Eylem araştırmasının kullanıldığı bu araştırmadaki veriler 2021-2022 eğitim öğretim yılında Düzce ilinin Gölyaka ilçesine bağlı bir devlet okulundan edinilmiştir. Çalışma kapsamında okul öncesi dönemde bulunan 6 çocuğun katılımıyla gerçekleştirilen etkileşimli okuma atölyelerine ve etkinliklere yer verilmiştir. 5 adet biyografi türünde nitelikli resimli çocuk kitabının kullanıldığı çalışma 6 hafta sürmüştür. Uygulama araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Verileri toplamak için kontrol listesi değerlendirme formu, ön değerlendirme ve son değerlendirme olmak üzere iki kez uygulanmış ve süreç içerisinde araştırmacı günlüğü tutulmuştur. Etkileşimli okuma atölyelerinin tamamlanmasının ardından eylem öncesi çocuklarla gerçekleştirilen görüşmeler yeniden yapılmış, elde edilen veriler alan yazın ışığında tartışılmıştır Eylem araştırması olarak tasarlanan bu çalışmada durum tespiti yapabilmek amacıyla 57 okul öncesi öğretmeni, 42 ebeveyn ve 40 çocuk ile görüşmeler yapılmıştır. Öğretmen ve ebeveynler ile görüşülürken verilen cevaplar doğrultusunda kontrol listesi değerlendirme formunda bulunan veriler işaretlenirken öğrencilerden ses kaydı alınmıştır. Daha sonra bilgisayar ortamına aktarılan veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Durum tespiti yapıldıktan sonra eylem planı hazırlanarak etkileşimli kitap okuma atölyeleri gerçekleştirilmiştir. Son olarak yapılan görüşmeler neticesinde biyografi türündeki resimli çocuk kitaplarının çocukların belirtilen kazanımlara katkı sağlayıp sağlamadıkları analiz edilmiştir. Yapılan araştırmada biyografi türündeki resimli çocuk kitaplarının etkileşimli okuma yöntemiyle okunmasının MEB (2013) Okul Öncesi Eğitim Programında yer alan 'Kendisine ait özellikleri tanıtır/ Ailesiyle ilgili özellikleri tanıtır' kazanımlarına olumlu yönde katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucuna göre biyografi türündeki resimli çocuk kitaplarının öğrencilerin kendilerine ilişkin ad-soyad, yaş ve fiziksel özelliklerini, ebeveynlerine ilişkin ad, soyad ve mesleklerini; yakın akrabalarına ilişkin isim ve ev adreslerini ifade etmelerinde artış sağladığı görülmüştür. Ancak öğrencinin cinsiyeti, boy uzunluğu, duyuşsal özellikleri, anne ve babasına ilişkin fiziksel özellikleri ve ebeveynlerinden birisine ait telefon numaralarını söylemelerinde ise bir değişikliğe rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine how biographical illustrated children's book affect the acquisition of the“introducing oneself and one's family characteristics”gains in the preschool education program. This research, which employed qualitative action research design, obtained data from a public school in the Gölyaka district of Düzce in the 2021-2022 academic year. Within the scope of the study, interactive read-aloud workshops and events were done with the participation of 6 pre-school children. The study, which included 5 qualified children's picture book biographies, lasted 6 weeks. The research was implemented by the researcher. To collect the data, a preliminary assessment and a final assessment were conducted and a journal was kept by the researcher during the research process. Following the interactive read-aloud workshops, the children were interviewed again before taking action and this data were discussed in light of the existing literature. In this study, which was designed as an action research, interviews were conducted with fifty-seven pre-school teachers, forty-two parents and forty children in order to shed light. Voice recordings of the students were made while marking the questionnaire data in line with the interview responses from teachers and parents. The data were then transferred into a computer program and analysed with the content analysis method. After the analysis, an action plan was generated, and interactive read-aloud workshops were held. As a result of the latter interviews, it was analysed whether the children's picture book biographies contributed to the afore-mentioned children acquisition. The findings of this research revealed that reading children's picture book biographies with interactive read-aloud method contributed positively to the acquisition of children's ability to introduce themselves and their families as indicated in the pre-school educational program of Ministry of National Education (2013). The results indicated that children's picture book biographies helped children to better express their names, surnames, ages and physical features in addition to the names, surnames, and professions of their parents, and the names and home addresses of close relatives. However, no change was established in the children's expression related to their gender, height, emotional conditions, physical features of their parents, and the phone number of one of the parents.