Design and implementation of high data rate is-OWC system based DWDM technique
- Tez No: 796592
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yüksek veri hızlı uygulamalar için optik kablosuz iletişimin kullanımı, lisanssız ve geniş bant erişim tekniklerinin yanı sıra uygun maliyetli çözümler kullanılarak mümkün olmaktadır. Uydular arasında iletim oluşturmayı hedefleyen benzersiz bir teknik olan Uydular Arası Optik İletişim (ISOC), yakın zamanda genel olarak halka sunuldu. Bağlantıda türbülans oluşturan hedefleme hatalarının iletimi, uydular arası iletişim oluşturmanın önündeki en zor engeldir. Bu tez, 1.28 Tbps'lik daha yüksek bir veri hızına sahip olan ve bunun bir sonucu olarak NRZ modülasyonunu kullanan 32 kanallı bir DWDM IS-OWC sisteminin tasarımını açıklamaktadır. Kullanılan güç 30 dBm'dir ve seçilen uzatma oranı 30 dB'dir, kanallar arasındaki seçilen frekans aralığı 1,58 nm olarak seçilmiştir. Önerilen sistem 1000 ile 9000 kilometre arasındaki mesafelerde test edilmiş ve optisystem'in en uygun yazılımı kullanılarak QF ve BER kriterleri etrafında tasarlanmıştır. Toplanan sonuçlar, önerilen yöntemin daha iyi bir doğruluk derecesine sahip olduğunu göstermektedir.b Ayrıca, bu çalışmada alternatif modülasyon formatlarının (NRZ ve RZ) incelenmesi ele alınacaktır. Bu nedenle, NRZ'yi kullanmak, daha az bit hızı hatası yaşarken daha yüksek kaliteli bir sinyal üretmek açısından RZ'yi kullanmaktan çok daha üstündür. Daha yüksek performanslı sistemlerin elde edilmesi, 7000 km'de alınan ortalama QF ve BER ile gösterilir; örneğin sırasıyla 8.11dBm ve 1.62e-16 olan, daha yüksek sistem performansını gösterir. Göz açma sonuçları, önerilen çalışma ile bir referans çalışma arasında karşılaştırıldı ve önerilen çalışmanın, 7000 km'den fazla gönderilen 1 ve 0'lık daha az bit hatası gösteren, güvenilirliği gösteren çok net göz sonuçları elde ettiği görülebilir. önerilen sistemin verimliliği
Özet (Çeviri)
The use of optical wireless communication for high data rate applications is made possible by the use of license-free and wide-bandwidth access techniques, as well as cost-effective solutions. Inter-Satellite Optical Communication (ISOC), a unique technique targeted at creating transmission between satellites, has just lately been offered to the public at large. The transmission of targeting errors, which generates turbulence in the connection, is the most difficult obstacle in creating an inter-satellite communication. This thesis describes the design of a 32-channel DWDM IS-OWC system that has a greater data rate of 1.28 Tbps and uses the NRZ modulation as a consequence of this. The utilized power is 30 dBm and the extension ratio selected was 30 dB, the selected frequency spacing between channel selected to be 1.58 nm. The suggested system was tested across distances ranging from 1000 to 9000 kilometers and was designed around the criteria of QF and BER by using the most appropriate software of optisystem. The collected results show that the proposed method has a better degree of accuracy. In addition, the examination of alternative modulation formats (NRZ and RZ) will be considered in this work. Thus, employing NRZ is much superior than using RZ in terms of producing a higher quality signal while experiencing fewer bit rate error. Obtaining greater performance systems is shown by the average QF and BER acquired at 7000 km, for example, which were 8.11dBm and 1.62e-16, respectively, indicating higher system performance. The results of eye opening compared between the proposed work and a reference work, and it can be seen that the proposed work achieve much clear eye results indicating a less bit errors of 1 and 0 that has been send over 7000 km, indicating the reliability and the efficiency of the proposed system