The realization of a blockchain-based e-voting solution with a new consensus algorithm
Blokzincir-tabanlı elektronik seçim çözümünün yeni bir uzlaşma algoritması ile gerçeklenmesi
  1. Tez No: 796615
  2. Yazar: MUSTAFA KARAÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kağıt bazlı oylama sistemindeki güvenlik ve şeffaflık sorunları, teknolojik gelişmelerle beraber elektronik oylama sistemlerini popüler hale getirdi. Son zamanlarda, Homomorfik Kriptografi Şeması veya HTTPS ile pek çok akademik araştırmalar ve endüstriyel çözümler önerilmiş, tasarlanmış, ve uygulanmıştır. Ancak, artık oyunda blokzincir teknolojisi olarak adlandırılan yeni bir oyuncu daha bulunuyor. Bu çalışmada, iyi tasarlanmış bir elektronik oylama sisteminin gereksinimleri ve blokzincirin arkasındaki teknoloji detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Çalışma içerisinde, yeni bir Uzlaşma Algoritması kullanılarak elektronik oylama sistemi önerilmiş ve gerçeklenmiştir. Elektronik oylama sisteminin tüm gereksinimlerini karşılamak için çeşitli stratejiler tasarlanıp, uygulanmıştır. Bireysel doğrulanabilirlik ve gizlilik gibi gereksinimleri karşılamak için RSA ve Paillier Homomorfik Kriptosistem uygulanmıştır. Bu sayede, hiç kimse oy verisini değiştiremez, aynı zamanda, herhangi bir seçmen tüm oylama süreci boyunca kendi oyunun blokzincirdeki varlığını doğrulayabilir. Uygunluk, gizlilik, ve kimlik doğrulama gibi gereksinimleri karşılamak için farklı blokzincirler kullanılmıştır. Bu sayede verilerin uygun veya uygun olmayan bir seçmenden gelip gelmediğini tespit edilebilir. Oy kullanan kişi uygun bir seçmen ise, oy ve seçmen arasında herhangi bir ilişki kurulmasına izin vermez. Böylelikle uygun seçmenlerin mahremiyeti her zaman korunur. Uzlaşma Algoritmasını, önerilen sistem için tasarlanan ve gerçeklenen blokzincirler sağlar. Tamamen kopyalanmış, dağıtılmış, transparan, ve güvenli blokzincirler her şeyin kontrol altında olmasını sağlar. Yeniden kullanılamazlık ve baskıya karşı direnç gibi gereksinimleri karşılamak için iç kontrol mekanizmaları uygulanmıştır. Böylece, uygun seçmenler belirtilen süre içinde yalnızca bir oy kullanabilir. Sistem, tüm hassas verileri şifrelenmiş halde tutar, böylece oylama bitmeden sonuçları kimse manipüle edemez ve değiştiremez.
Özet (Çeviri)
Security and transparency issues in the paper-based voting system and technological advances popularized e-voting systems. Many academic research and industrial solutions have recently been proposed, designed, and implemented with a Homomorphic Cryptography Scheme or HTTPS. However, there is a new popular player in the game which is called blockchain technology. This study analyzes the requirements of a welldesigned e-voting system and the technology behind the blockchain, and proposes an e-voting system with a novel consensus algorithm. Different strategies are designed and implemented to satisfy all requirements. First, RSA and Paillier Homomorphic Cryptosystem are applied to meet requirements such as individual verifiability, secrecy, etc. So that no one can modify the vote; however, any voter can verify his/her vote during the whole vote period. Second, different blockchains are used to meet requirements such as eligibility, privacy, authentication, etc. So that the system detects whether the data is coming from an eligible or a non-eligible voter. The system ensures that votes and voters can not be correlated if it is an eligible voter. So, the privacy of eligible voters is always protected. Third, our blockchains ensure Consensus throughout the voting process. Fully replicated, distributed, transparent, and secure blockchains ensure that everything is under control. Fourth, internal control mechanisms are applied to meet requirements such as nonreusability, coercion-resistance, etc. So that eligible voters can cast just one vote within the specified period. The system keeps every sensitive data encrypted so that no one manipulates the results before the vote ends.