Crowdfunding with the use of blockchain technology in renewable energy investments
Yenilenebilir enerji yatırımlarında blockchain teknolojisi kullanımı ile kitle fonlaması
  1. Tez No: 883287
  2. Yazar: AHYED AHMET ÇAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Enerji, İnşaat Mühendisliği, Banking, Energy, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüz dünyasında insanoğlu, neredeyse hayatının her alanında, enerjiye bağımlı hale gelmiştir ve enerji talebinin giderek artması beklenmektedir. Bu nedenle ülkeler enerji arzını arttırmayı ve dışa bağımlılıklarını azaltarak kendi kendine yeten bir enerji sektörü oluşturmayı amaçlamaktadır. Dünya genelinde uzun yıllar boyunca geleneksel enerji kaynakları ile elektrik üretimi gerçekleştirilmiştir ancak son yıllarda sürdürülebilirlik kaygısı ile bu kaynakların kullanımı azaltılmaya çalışılmaktadır. Bu noktada, çevresel etkinin azaltılması amacı ile yenilenebilir enerji kaynakları ön plana çıkmaktadır. Son yıllarda güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi en çok kullanım alanına sahip olan yenilenebilir enerji kaynakları olarak göze çarpmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımların arttırılması amacı ile senelerdir bazı ülkeler özel sektör için teşvik mekanizmaları sunmuştur. Bu teşvikler sayesinde artık günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yapılan yatırım miktarı geleneksel enerji kaynaklarına yapılan miktarının üzerine çıkmıştır. Bu konu hakkında öngörü ise ilerleyen yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarına, özellikle güneş enerjisi, yapılan yatırım miktarının giderek artmasıdır. Böylece, geleneksel enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payının giderek azalması beklenmektedir. Dünya genelinde, yenilenebilir enerji proje yatırımlarında proje finansmanı ve kurumsal finansman metotları kullanılmaktadır. Proje finansmanı yönteminde, proje sahibi firma sponsor firma olarak adlandırılır. Sponsor firma projeyi oluşturur ve bu projeyi kendi çatısı altında değil yeni kurulan ve Türkçe'de“Özel amaçlı firma”, İngilizce'de“Special Purpose Vehicle (SPV)”, olarak adlandırılan firma altında hayata geçirir. Buradaki amaç, projenin sponsor firmanın gerçekleştirdiği diğer tüm işlerden ayrı olarak incelenmesinin kolaylaştırılmasıdır. Bu modelde, sponsor firma projenin finansmanı için finansal kurumlardan uzun vadeli ve projenin beklenen gelirine uygun maliyette kredi temin ederek projeyi hayata geçirir. Projenin operasyonel evresinde proje, elde ettiği gelirler ile önceden temin edilmiş olan krediyi geri öder. Yenilenebilir enerji projelerinde en çok kullanılan ikinci yöntem olan kurumsal finansman yönteminde ise proje, sponsor firmanın çatısı altında hayata geçirilir. Sponsor firma, projeyi hayata geçirmek için finansal kurumlardan kredi temin eder ve bu kredi sponsor firma tarafından ödenir. Proje finansmanı yönteminde projenin riskleri finansal kurumlar ve sponsor firmaya dağıtılırken, kurumsal finansman yönteminde sponsor firma bu riskleri kendisi üstlenir. Proje finansman yöntemi, bu risk dağıtım mekanizması ile beraber dünya genelinde yenilenebilir enerji yatırımlarında en çok kullanılan ve ilerleyen dönemlerde daha da fazla kullanılması öngörülen yöntemdir. Literatürde genel olarak, proje finansmanı yönteminde projeye ait finansal, ticari ve politik riskler gibi zorluklar olduğu paylaşılmıştır. Yazarın sektörde elde ettiği deneyimlerde ise, bu zorlukların yanında, kaynak maliyeti, proje raporlaması, proje takibi ve proje şeffaflığı konularının da geliştirilmeye ihtiyaç duyduğu anlaşılmıştır. Bahsedilen iki finansman yönteminin dışında, farklı sektörlerde kullanılan farklı finansman modelleri bulunmaktadır. Kitle finansmanı modeline genel olarak teknoloji alanında yapılan yatırımlarda denk gelinmektedir. Kitle finansmanı modelinde, yapılması planlanan finansman miktarı birçok bireyin finansman sağlaması ile toplanmakta ve yatırım hayata geçmektedir. Bu noktada, kullanılan kitle finansman yöntemine göre, bazı yatırımlarda bireylere maddi geri ödemeler yapılırken bazı yatırımlarda bireylere maddi avantajlardan ziyade bazı ayrıcalıklar sağlanır. Bireyler maddi geri ödeme yapılan modellerde öz sermayeye dayalı ve krediye dayalı kitle finansmanı modelleri öne çıkmaktadır. Öz sermayeye dayalı modelde finansman sağlayan bireylere yapılan yatırımdan hisse verilmektedir. Krediye dayalı modelde ise bireyler yatırımcıya şartları en baştan belli olacak şekilde borç vermekte ve yatırımcı da bu borcu ilerleyen dönemlerde geri ödemektedir. Bu tezin amacı, blokzincir teknolojisi kullanımı ile yenilenebilir enerji projelerinin kitle finansmanının yapılmasını sağlayan yeni bir finansman modeli sunarak proje finansmanı metodunun sahip olduğu zorlukları çözmektir. Bu modelde kullanılması planlanan blokzincir teknolojisi son yılların en popüler konularından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Blokzincir teknolojisi, 2008 yılında Satoshi Nakamoto adında bilinmeyen bir yazar tarafından paylaşılan“Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”başlıklı makale ile ünlenmiştir ancak bu teknolojinin tarihi daha eskiye dayanmaktadır. Bitcoin'in kullandığı“İşin İspatı”konsensus modeli 1970li yıllarda herkese açık iletişim kanallarında online yazışmaların güvenliğinin sağlanması amacı ile kullanılmaya başlanmıştır. 1990lı yıllarda dijital dokümanların tarihsel olarak damgalanması için yapılan çalışmalarda da blokzincir teknolojisinin temellerine rastlanabilir. Yine bu yıllarda“akıllı sözleşme”kavramı Nick Szabo tarafından gün yüzüne çıkarılmıştır. 90lı yılların sonlarında“b-money”adında kavramsal bir para birimi tanıtılmıştır. 2000li yılların başında da“bit gold”adı verilen bir diğer kavramsal para birimi de Nick Szabo tarafından tanıtılmıştır. Blokzincir temel olarak, verilerin değiştirilemez bir şekilde kaydedilmesinin ve insanların arada bir aracı kurum olmadan para transferi yapabilmesinin sağlandığı bir teknolojidir. Bu teknolojinin en önemli avantajı verilerin herkese açık bir şekilde izlenebilir olmasıdır. Önerilen modelde bu teknolojinin kullanılmasının en önemli nedeni de bu teknolojinin şeffaflığı sağlayan yapısıdır. Bu teknolojinin kullanılması ile projelerin izlenebilirliğinin ve şeffaflığının arttırılması hedeflenmektedir. Bu tezin literatür araştırması bölümünde teknolojisi, kitle finansmanı ve proje finansmanı modeli konuları üzerine yapılan akademik çalışmaların incelemesi yer almaktadır. Bu konuların geçmişleri, yapıları ve mevcut durumları üzerine araştırmalar yapılmıştır. Ardından, proje finansmanı sektöründen 20 uzmanın katıldığı ve nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bir anket çalışması yapılmıştır. Bu anket çalışması ile uzmanların proje finansmanı yöntemi hakkında görüşlerinin alınması, proje finansmanı sektöründe finansal kaynaklarının, kredi fiyatlamasının, kredi vadesi belirlenmesinin, proje takip ve raporlama süreçlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda katılımcılara açık uçlu sorular sorularak görüşleri alınmıştır. Ayrıca, literatür araştırması ve yazarın sektörde elde ettiği deneyimler sonucu elde edilen, proje finansmanının risk faktörlerinin, güçlü, zayıf, fırsat ve tehdit faktörlerinin uzmanlar tarafından Likert Ölçeği yöntemi ile ölçeklendirilmesi istenmiştir. Bu anket çalışmasının sonucu tezin saha çalışması bölümünde yer almaktadır. Anket çalışması sonucunda elde edilen geri dönüşler incelenerek, yenilenebilir enerji proje yatırımlarının blokzincir teknolojisi kullanılarak kitle finansmanı yöntemi ile finanse edilmesini amaçlayan bir model oluşturulmuştur. Oluşturulan modelin çalışabilirliğinin sorgulanması ve eksik yönlerinin tespit edilebilmesi amacı ile hem proje finansmanı sektörü hem de blokzincir teknolojisi dünyasından uzmanlar ile validasyon anket çalışması yapılmıştır. Validasyon çalışmasında model uzmanlara tanıtılmış, modelin her aşamasında uzmanların görüşü alınmıştır. Ayrıca, modelin risk faktörlerinin, güçlü, zayıf, fırsat ve tehdit unsurlarının Likert Ölçeği yöntemi ile ölçeklendirilmesi istenmiştir. Validasyon çalışmasında elde edilen sonuçlar model önerisi bölümünde paylaşılmaktadır. Son olarak, uzmanların validasyon çalışmaları sonucunda elde edilen görüşleri incelenmiş ve önerilen modelin ihtiyaç duyduğu revizyonlar belirlenmiştir. Ayrıca, uzman görüşlerine göre önerilen modelin güçlü, zayıf, fırsat ve tehdit unsurları ve proje finansmanı yönteminin risk faktörlerinin bu model kullanımı ile nasıl bir değişime uğradığı paylaşılmıştır. Kısaca belirtilir ise, önerilen model sayesinde kaynak maliyetlerinin azaltılabileceği ve projelerinin izlenebilirliklerinin arttırılabileceği beklenmektedir, ancak modelin güvenlik açıklarının en büyük tehdit unsuru olduğu anlaşılmaktadır. Diğer taraftan, 5 milyon USD büyüklüğündeki yatırımlar için finansman toplamanın mümkün olduğu ve modelin, tehdit unsurlarına karşı gerekli önlemlerin en iyi düzeyde alınması ile küçük ölçekli projelerde başarılı olunması hâlinde dünya genelinde bireyler için bir yatırım aracı ve yatırımcılar için bir finansman kaynağı olarak görülmesinin olası olduğu anlaşılmaktadır. Tüm bunların yanında, model sayesinde projelerin kendilerine has risklerinde bir değişiklik olmadığı, bu risklerin aynen devam ettiği sonucu çıkarılmıştır. Bu çalışma, blokzincir teknolojisinin yenilenebilir enerjisi ve inşaat sektörlerine entegrasyonu ile geleneksel yöntemlerin geliştirilmesini amaçlayan çalışmalar tarafından kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Energy and sustainability have become two of the critical issues of our modern world and countries aim to meet their energy demands with sustainable ways, especially with renewable energy resources. Countries endeavor the private sector to be more appetent to invest in renewable energy by feed-in tariff mechanisms to achieve their goals. In recent years, as a result of countries' works, the investment amount for renewable energy projects took the biggest portion of all power generation investments. The future estimation is that the energy demand and the share of the renewable energy portion in energy generation will continue to increase. The project finance method and corporate finance method are two mainly used methods for the realization of renewable energy projects and, recently, the most preferred one is the project finance method. Moreover, the project finance method is expected to be preferred by almost half of the clean energy investments in the near future. Even though the project finance method is the most preferred one, there are challenges that both financier and entrepreneur sides of the method meet and need to overcome. On the other hand, there are some other funding mechanisms that are used in several business areas. Crowdfunding is one of these mechanisms which is generally used for new enterprises. It is believed to overcome challenges of the project finance method via a financing method that uses blockchain technology for crowdfunding of renewable energy investments. The thesis aims to propose a model that uses blockchain technology, which is also one of the hot topics nowadays, for crowdfunding of renewable energy projects. The reason to use this technology in the proposed model is to take advantage of its features of being transparent, reaching all the individuals and renewable energy investment projects around the world, and increasing traceability. Firstly, the literature review about blockchain technology, crowdfunding mechanism, and project finance method is performed to search their histories, their backgrounds, and recent academic studies on them. Then, qualitative research interviews as fieldwork with 20 experts from the project finance sector are performed. The aim of the qualitative research interviews is to investigate the view of experts about the traditional project finance method, analyze the traditional project financing method's financial resources and project financing pricing relation, project follow-up, and reporting issues. For this aim, the open-ended questions were selected and a SWOT table, which is constituted by the author of the thesis by using the information gathered from the literature and his own experience, is prepared to be scaled by the participants. The results of the interviews are shared in the fieldwork part. Feedback from the interviewees is studied and a model, which uses blockchain technology for crowdfunding of renewable energy projects, is proposed after the qualitative research interviews. The proposed model is introduced to the experts from the project finance sector and from the blockchain ecosystem and validation interviews are performed. The objective of the validation interviews is to validate the mechanism of the proposed model, evaluate the model's workability, and get feedback from the participants regarding the model. In addition, a SWOT table which is prepared by the author is shared with the participant to scale. The feedback from the validation interviews is shared in the model proposition part. Lastly, feedback from the participants in the validation interviews is analyzed, and the needs of the proposed model are determined according to the participants' views. In addition, based on opinions of the experts, the strength, weakness, opportunity, and threat factors of the proposed model are shared. One last word, this study can be used for future studies regarding the integration of blockchain technology into renewable energy investments and the construction sector to improve the traditional processes.