Türkiye piyasasındaki ibuprofen efervesan tabletin in vitro ve tavşanlarda in vivo biyoyararlılığının kıyaslanması
Comparison of bioavailability of ibuprofen dragee from Turkish market with ibuprofen effervescent tablets from European market for in vitro and in vivo over rabbits
  1. Tez No: 79663
  2. Yazar: KENAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
75 ÖZET Türkiye Piyasasındaki İbuprofen Draje ve Avrupa Piyasasındaki İbuprofen Efervesan Tabletin İn Vitro ve Tavşanlarda İn Vivo Biyoyararlılığının Kıyaslanması Bir çok ülkede İP'den maksimum etki sağlanması ve yan etkilerinin azaltılması için İP lizin tuzu hazırlanmıştır. Çalışmamızda piyasalarda mevcut olan İP draje ve İPL efervesan tabletin farmasotik kontrolleri yapılarak farmakopeye uygunluklarına bakılmıştır. İP draje ve İPL efervesan tabletin biyoyararlılıklannın kıyaslanması in vitro ve in vivo ortamda yapılmıştır. în vitro olarak Upjohn Company firması tarafindan geliştirilen 50 rpm ve USP'de ( XXII ) önerilen 150 rpm çözünme hızı verileri kullanılarak in vivo verilere hangisinin daha iyi ön veri olacağına bakılmıştır. İP drajenin 50 rpm ve 150 rpm' de çözünme hızının hangi kinetiğe uygun olduğu araştırılmıştır. İn vivo deneylerde çapraz kör olarak 2.44 + 0.15 kg ağırlığında Yeni Zellanda tavşanları kullanılmıştır. İP draje ve İPL efervesan tablet farmasotik formları bozulmadan tavşanların yutması sağlanmış ve farmasotik preparat formuna göre belirli zamanlarda alınan kan numuneleri belirlenen ayırma yöntemleri kullanılarak ayrıldıktan sonra HPLC cihazında analiz edilmiştir. İP draje ve İPL efervesan tabletin farmakokinetik parametreleri soyma yöntemi, Wagner - Nelson yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Yapılan farmasotik kontrollerde İP draje ve İPL efervesan tabletin ağırlık sapması, çap ve kalınlık, sertlik, dağılma, içerik tekdüzeliği, etken madde miktar tayini, çözünme hızı uygun çıkmıştır. İP draje için İn vivo veriler 50 rpm dönü hızıyla daha iyi açıklamıştır. İP draje 50 rpm dönü hızında Kitazawa kinetiğiyle, 150 rpm dönü hızında RRSBW kinetiğiyle daha iyi açıklanmıştır. İP drajenin farmakokinetik değerleri; t,^ 1.23 saat, C^ 38.6 ug / mi, tm. 1.06 saat, Va 2.32 litre, Cl^ 1.52 mi / dakika olarak bulunmuştur. İPL efervesan tabletin farmakokinetik değerleri; W 27.2 dakika, Cbx 94.9 ug / mi, \m 102 saat, Vd 1.55 litre, Cltot 1.0 mi / dakika olarak bulunmuştur.76 Elde edilen farmakokinetik değerler göstermiştir ki, İPL efVervesan tablet İP drajeden daha çabuk, daha yüksek etki göstererek biyoyararhlığı ( RB = 0.66 ) daha yüksek çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Biyoyararhhk, ibuprofen asid, ibuprofen lizinat, in vitro, in vivo.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY Comparison of Bioavailibilitiy of Ibuprofen Dragee from Turkish Market with Ibuprofen Effervescent Tablets from European Market for In Vitro and In Vivo Over Rabbits In many countries, IP lysine salt is prepared to get maximum effect from IP and to decrase its side effects. In our study, conformity of IP dragee and IPL effervescent tablets existing in markets is checked for pharmecopeia by conducting their pharmeceutical quality controls. Comparison of bioavailibility of IP dragee and IPL effervescant tablets is conducted in vitro and in vivo mediums. For in vitro, developed by Upjohn Company and it was checked which is better preliminary data for in vivo data by using the proposed USP ( XXII ) 150 rpm dissolution rate data. It was invasigated to which kinetics is suitable for the dissolution rate of İP dragee in 50 rpm and 150 rpm. In the in vivo experiments, New Zetland rabbits with 2.44 ±0.15 kg weight were used as cross - ower. IP dragees and IPL effervescent tablets pharmaceutical forms were made swallow by rabbits without going bad and blood samples which were extracted in certain times according to pharmaceutical prepared forms were analyzed in HPLC equipment after they were separated by using certain separation methods. Pharmacokinetic parameters stripping method of IP dragees and IPL effervescant tablets is stripped by using Wagner - Nelson method. In the conducted pharmaceutical controls, weight variation, diameter and thicknees, hardness, disintegration, content uniformity, assay, dissolution rate of IP dragees and IPL effervescant tablets were found appropriate. For IP dragee, in vivo data are exposed better with 50 rpm dissolution rate. IP drage were found appropriate for Kitazawa kinetics on 50 rpm dissolution rate and for RRSBW kinetics on 150 rpm dissolution rate. Pharmacokinetic values of IP dragee were found as; W 1.23 minute, Cas 38.6 ug / ml, ti/2 1.06 hour, Va 2.32 liter, Cltot 152 ml/minute.Pharmacokinetic values of IPL effervescant tablets were found as; W 27.2 minute, Cm» 94.9 u,g / ml, im 1.02 hour, Vj 1.55 liter, Cltot 1.0 ml / minute.78 Obtained pharmacokinetic values showed that IPL effervescant tablet has higher bioavailibility ( RB = 0.66 ) by showing more rapid and higher effect. Key Words : Bioavailiblity, ibuprofen acid, ibuprofen lyzinate, in vitro, in vivo.