Türkiye pay piyasasındaki bireysel yatırımcıların yatırım kararlarının davranışsal finansman teorileri çerçevesinde araştırılması
A study of the factors that affect the investment decisions of private investors in Turkish stock market in the concept of behavioral finance
  1. Tez No: 594429
  2. Yazar: MUHAMMED DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN BOZCUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye, gelişmiş ülkelerdeki piyasalara kıyasla daha küçük sermaye piyasalarına sahiptir. Hala gelişme evresinde ve hızla büyümekte olan bu sermaye piyasaları, doğal olarak gelişmiş ülkelerdeki benzer piyasalara göre daha farklı devinimlere sahiptir. Bu nedenle Türk piyasalarındaki yatırımcıların çoğu, bu piyasaları etkin bir getiri sağlama aracı olarak kullanabilmek için daha fazla tecrübe edinmek durumundadır. Bu tecrübesizlik sonucunda Türk yatırımcılar daha duygusal kararlar sergilemekte, bu da Davranışsal Finans alanında Türk yatırımcıları ilgi çekici bir konu haline getirmektedir. Bu çalışmada çevrimiçi ortamdaki Türk yatırımcı grupları kapsamında bir yatırımcı profili oluşturulmuş, daha sonra düzenlenen bir anket yoluyla bu yatırımcı profilinde sergilenen genel yatırım davranışları incelenmiştir. Düzenlenen anket sonucu elde edilen verilerde cinsiyetin yatırımcının almak istediği risk seviyesi üzerinde etkisi olduğuna dair bulgular vardır. Ayrıca kendilerine ait bir evi olan yatırımcıların yatırım risklerini daha az algıladıkları, yani yatırım risklerini hafife aldıkları tespit edilmiştir. Mutluluğun ise yatırım davranışında önemli bir rol oynayan risk alma eğilimi ve duygusal zeka üzerinde etkisi olduğu görülmüştür, bunun sonucunda daha mutlu olan yatırımcılar daha yüksek risk alma eğilimi sergilemekte ve daha fazla duygusal yatırım kararları almaktadır. Kayda değer bir diğer sonuç ise gelir seviyesi arttıkça duygusal zeka düşmekte, bu da yatırım kapsamında daha az duygusal davranışlara neden olmaktadır. Gelir seviyesi, risk algısını da aynı biçimde etkilemektedir; yüksek bir gelir seviyesi yatırımcıda düşük bir risk algısına neden olmakta ve yatırım risklerinin hafife alınmasına yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey, as a developing country, has smaller capital markets compared to developed countries. These capital markets, still in development stage and growing rapidly, naturally have more different dynamics compared to their counterparts in developed countries. Therefore, the majority of the investors in Turkish capital markets still have a lot to experience in order to use these markets as an efficient means of return. As a result of this inexperience, Turkish investors exhibit more emotional decisions, which makes these investors a more appealing subject in the field of Behavioral Finance. In this study, an investor profile has been formed from online Turkish investor groups; then, with the help of a survey carried out, the general investment behavior of this investor profile was observed. Analyzing the data gathered from the conducted survey, there is evidence that gender plays a role in the level of risk the investors want to take. It was discovered that investors who have their own residence have a tendency to underestimate the risks of investment. Happiness was also found to be a key factor in tendency to take risk and emotional intelligence, both of which play a significant role in investment behavior; as a result, happier investors have a higher tendency to take risks and display increased levels of emotional actions. Also worth noting is is that an increased level of income results in less emotional intelligence, leading to less emotional actions in terms of investment. Level of income plays a similar role in risk perception; an increased level of income results in less risk perception, leading to an underestimation of the overall risk of investment.