Siyatik sinirin zedelenmesinde alginik asidin antiinflamatuvar etkisinin gösterilmesi
Showing the anti-inflammatory effect of alginic acid on injury of the sciatic nerve
- Tez No: 796644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EMRE AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Perifer sinirlerin hasarlanmaları insanların arasında çok sık görülen, önemli, sekel bırakabilen fizyolojik ve fonksiyonel kayıplara neden olan lezyonlardır. Tedavinin mümkün olduğunca erken başlamak çok önemlidir. Bu çalışmada rat deney modelinde Alginik asidin akson sinir hasarında iyileşmeye etki edip etmediğini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada, 200-250 gr ağırlığında, 24 adet Spraque dawley cinsi yetişkin dişi rat kullanılmıştır. Hasarlı ve hasarsız gruplarda Alginik asidin Fonksiyonel yürüme analizi, ışık mikroskobunda ve hemotoksilen eosin boya tarafından doku incelemesi yapılmıştır. Kaspas, TGF-b, Native Tiyol, kaspas-3, NF-кB Total Tiyol, disulfid, Albumin, TAS, TOS, Emg analizi değerleri karşılaştırılmıştır Bulgular: Alginik asit uygulanan rat da fonksiyon olarak siyatikde oran miktarında etkin derecede olumlu iyileşme olduğu, sinirin hasarının üzerinde, oksidatif hasarı düzenlemek de etkin olmakta olduğu kaspas, TGF-b değerinde önemli ölçüde Alginik asit verilen gruplarda daha düşük bulunduğunu, oksidatif tarafa kaymayı gösteren kaspas, TGF-b değerinde ve iskemi modifiye albümin değerleri kontrol grubu olan hasarlı tedavi verilmeyen denekte önemli anlamda daha fazla görüldü. Alginik asit ile tedavisi almış deneklerde CMAP düzeyleri, hasarlanmış denek grubuna göre daha fazladır. Alginik asit ile tedavisi yapılan grupların aksonal hasarda, tedavi edilmeyen grupta daha az miktarda görüldüğü önem arz etmektedir. Sonuç: Alginik asit uygulanan rat da fonksiyon olarak siyatikin oran miktarlarında gözle görülür bir düzelme gerçekleştiği geçilen zaman diliminde ilaç yapılmayan gruptaysa herhangi bir düzelme gerçekleşmediğini; sinir hasarı üzerine oksidatif hasarı gereçekleştirmede etkin görüldüğünü ayrıca bu bulguların IL-1,TNF-alfa, kaspas-3 ve NF-кB TGF-b, Native Tiyol, Total Tiyol, disulfid, Albumin, TAS, TOS, değerleri üzerinde önemli derecede farklı değerlerin gerçekleşmesi ile aynı yönde gerçekleştiğini belirledik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Peripheral nerve injuries , (PNI) are lesions common; in humans that lead to severe; permanent physiological, functional losses: Starting treatment as early as possible is quite important: In this study; we examined whether Alginic acid contributes to improvement in; axon-nerve damage in rat experimental model. Materials and Methods: 24 Spraque dawley, adult female rats weighing 200-250 Gr were; used in the study. In damaged, undamaged groups; 'functional gait analysis and tissue sample analysis with aid of light microscopy and hemotoxylene eosin dye were evaluated between matched groups that of Alginic acid' . EMG analysis; 'Native Thiol, Total Thiol, disulfid, IMA, Albumin, TAS, TOS, Disulfid/Native thiol, Disulfid/Total thiol values were compared'. Results: In rats receiving; Alginic acid therapy and there was a significant improvement in functional sciatica index values; 'it was effective in regulating oxidative damage on nerve damage'.And ischemia-modified albumin levels 'were found to be significantly higher in the non-treated group, which was the control group. It is noteworthy that axonal damage in the groups treated with AA is less in the untreated group'. Conclusion: There was a significant improvement in; functional sciatica index values in rats receiving Alginic acid treatment; but there was no improvement in the group that did not receive treatment in the last times : 'We observed that it was effective in regulating oxidative damage on nerve injury and that these findings were in line with significant differences on Native Thiol, TGF-b ,IL-1,TNF-alfa , kaspas,Total Thiol, disulfid, IMA, ,Albumin, TAS, TOS, Disulfid / Native thiol, Disulfid / Total thiol values'.