A critical assessment of the effects of global recession on periphery economies and their responses: A Comparison of Greece and Turkey
Küresel durgunluğun çevre ekonomiler üzerindeki etkileri ve onların tepkilerine ilişkin eleştirel bir değerlendirme: Yunanistan ve Türkiye karşılaştırması
- Tez No: 796646
- Danışmanlar: PROF. DR. GEORGE JOFFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: University of Cambridge
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
2007 finans krizi bir çok ülkeyi derinden etkiledi. Birçok kalkınmış ülkenin hükümeti ekonomilerini tekrardan canlandırmak ve zor durumdaki finans kurumlarını kurtarmak amacıyla krize karşı önlem aldı. Kalkınmakta olan ülkeler, krizin kendi üstlerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek icin çesitli düzenlemeler yapmak zorunda kaldı. Bu calışma, Güney Avrupa`nın çevre ekonomileri, komşu Akdeniz ülkeleri Yunanistan ve Türkiye`nin krizden nasıl etkilendikleri ve de küresel krize karşı nasıl yanıt verdikleri üstünde yoğunlaşmaktadır. Calışmanın amacı, bu iki ülkenin son otuz yıldaki tarihsel ekonomik kalkınma süreçlerindeki benzerlik ve farklılıkları analiz etmektir. Calışmanın vurgusu ise Yunanistan ve Türkiye`nin küresel finans krizinden etkilenişlerinin ve de bu krize karşı aldıkları önlemlerin karşılaştırması üzerindedir.
Özet (Çeviri)
2007 financial crisis hit many countries hard. Against the crisis many developed countries' governments have taken measures to re-boost their economies and rescue the failing financial institutions. Developing countries have had to adjust themselves accordingly to ensure that they minimise the harm done by the crisis. This study focuses on how Greece and Turkey, which are neighbouring countries located in the Eastern Mediterranean regional periphery of Europe, have been affected by the crisis and on what their respective responses to the global recession have been. The aim of the study is to analyze the historical economic developments of these two countries in the last three decades through the similarities and differences in their paths of dependency. The emphasis is placed on how the financial crisis affected them in terms of the similarities and differences of their individual experiences and responses.