Tarhun (Artemisia dranculus) bitkisinden gümüş nanoparçacık sentezi, antioksidan, antibakteriyel ve fotokatalitik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of silver nanoparcer synthesis, antioxidant, antibacterial and photocatalytic activities from tarhun (Artemisia dranculus) plant
- Tez No: 796675
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL GÜRÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Tarhun bazlı gümüş nanoparçacıkların (T-AgNP'ler) sentezi için hızlı ve ekonomik bir yol geliştirilmiştir. Daha sonra sentezlenen nanoparçacıklara UV-vis, FT-IR, DLS, SEM, EDAX, TEM karakterizasyon tekniklerini uygulanmıştır. UV-vis spektroskopi sonuçları, sentezlenen T-AgNP'lerin 420 nm'de bir tepe noktası verdiğini göstermiştir. T-AgNP'lerin DLS analizi 92,67 nm partikül boyutu gösterdi ve zeta potansiyelleri -21,67 mV'dir. TEM sonuçlarına göre ortalama parçacık boyutu 9,245 nm olarak bulunmuştur. Folin-Ciocalteu sonuçlarına göre mükemmel korelasyon katsayısı (R2) değeri 0,984 olarak bulunmuştur. DPPH testi, T-AgNP miktarını 2 kat artırmanın antioksidan kapasiteyi %37 artırdığını gösterdi. Kontrol grubuna göre T-AgNP ilavesi ile E.coli üremesi %64,67'den %6,41-9,79'a düşmüştür. Ayrıca sıvı haldeki S. aureus kültürünün konsantrasyonunun azalması gözlenmiştir. Kontrol grubunda S. aureus üremesi %7,72 iken, T-AgNP ilavesiyle bu büyüme 0,6 ve 1,8 ml değerlerinde %12,52'ye yükselmiştir. En iyi sonuçlar, bakteri popülasyonunu %8,3 oranında azaltan 0,9 ml T-AgNP ile elde edilmiştir. Aşağıdaki sonuçlarda bakteri üremesi 1,2 ml T -AgNP ve 1,5 ml T-AgNP değerleri için sırasıyla %6,76 ve %4,73 olarak belirlendi. Sonuç olarak kontrol grubuna göre %1-15 oranında azalma sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a rapid and economical route for the synthesis of tarragon-based silver nanoparticles (T-AgNPs) was developed. UV-vis, FT-IR, DLS, SEM, EDAX, TEM characterisation techniques were then applied to the synthesised nanoparticles. UV-vis spectroscopy results showed that the synthesised T-AgNPs gave a peak at 420 nm. DLS analysis of T-AgNPs showed a particle size of 92,67 nm and their zeta potential is -21,67 mV. According to TEM results, the average particle size was found to be 9,245 nm. According to the Folin-Ciocalteu results, the perfect correlation coefficient (R2) value was found to be 0,984. DPPH test showed that increasing the amount of T-AgNP 2-fold increased the antioxidant capacity by 37%. Compared to the control group, E. coli growth decreased from 64,67% to 6,41-9,79% with the addition of T-AgNP. It was also observed that the concentration of S. aureus culture in liquid form decreased. While S. aureus growth was 7,72% in the control group, this growth increased to 12,52% at 0,6 and 1,8 ml values with the addition of T-AgNP. The best results were obtained with 0,9 ml of T-AgNP, which reduced the bacterial population by 8,3%. In the results below, bacterial growth was determined as 6,76% and 4,73% for 1,2 ml T-AgNP and 1,5 ml T-AgNP values, respectively. As a result, a 1-15% reduction was achieved compared to the control group.