Tarhun (Artemisia dracunculus L.) bitkisinden biyolojik aktivite gösterebilecek sekonder metabolitlerin izolasyonu ve kimyasal yapılarının belirlenmesi
Isolation of bioactive secondary metabolites from tarragon (Artemisia dracunculus L.) and identification of their chemical structures
- Tez No: 457840
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde, Artemisia dracunculus L. bitkisinin toprak üstü kısımlarının ekstre ve saf metabolitlerinin insan karbonik anhidraz I ve II izoenzimlerine karşı inhibe edici etkileri araştırıldı. Bitkinin diklormetan ekstresinden AD-1, AD-2, AD-3 ve AD-4 kodlu dört madde izole edildi ve AD-1 bileşiğinin kimyasal yapısı IR, 1D ve 2D NMR yöntemleriyle herniarin olarak karakterize edildi. A. dracunculus L. bitkisinin etanol, diklormetan, n-hekzan ve metanol ekstreleri ile herniarinin insan karbonik anhidraz I ve II izoenzimlerine karşı enzim aktivasyonları incelendi ve IC50 değerleri hesaplandı. Bu çalışmada Artemisia dracunculus L.'un ekstreleri ve major maddesi herniarinin ilk defa çok güçlü insan karbonik anhidraz I ve II izoenzim inhibitörü oldukları belirlendi. Bu tezde ilk defa A. dracunculus L. bitkisi ekstresini ve herniarinin, epilepsi ve glokom hastalığı ile doğrudan ilişkili karbonik anhidraz enzim inhibitörleri olduğu ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, inhibition activities of extracts and pure metabolites of the aerial parts of Artemisia dracunculus L. were investigated against human carbonic anhydrase I and II isoenzymes. Four metabolites coded as AD-1, AD-2, AD-3 and AD-4 were isolated from dichloromethane extract and the chemical structure of AD-1 was characterised with IR, 1D and 2D NMR methods as herniarin. Enzyme inhibition activities of ethanol, dichloromethane, n-hexane and methanol extracts of A. dracunculus L. and herniarin were investigated against human carbonic anhidrase I and II isoenzymes and their IC50 values were calculated. In this study, first time it was determined that extracts and major component, herniarin of A. dracunculus L were found to be strongly inhibitor againts the human carbonic anhydrase I and II isoenzyme. For the first time in this thesis, it was also revealed that A. dracunculus L. exracts and herniarin were carbonic anhydrase enzyme inhibitors directly associated with epilepsy and glaucoma.