Pes ekinovarus hastaları ile sağlıklı çocukların pedobarografik ve ayakbileği biyomekaniği açısındandan karşılaştırılmas
Comparison of pes echinovarus patients and HEALTHY children in terms of pedobarographic and ankle biomechanics
  1. Tez No: 796681
  2. Yazar: ULAN ISMAILOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLİN TÜRKÖZÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, PEV nedeniyle tedavi edilen hastaların; klinik, pedobarografik ve kas gücü ölçüm sonuçlarını değerlendirmesi ve kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlandı. Hastalar ve Yöntemler: Tek taraflı veya çift taraflı Ponseti tekniği ile tedavi edilip aşilotomi yapılan hastalar ile nüks PEV nedeni ile ameliyat edilen 3-10 yaş arasındaki toplam 52 hasta çalışmaya dahil edildi. Alt ekstremitesinde patolojisi olmayan, üst ektremite patolojisi nedeni ile ortopedi polikliniğine başvuran 3-10 yaş arasındaki çocukların ayakları kontrol grubu olarak belirlendi. Çalışmaya alınan bütün çocuklar yaş aralığına göre 3 gruba ayırıldı: 3-5 yaş arası grup A, 6-7 yaş arası grup B ve 8-10 yaş arası grup C olarak belirlendi. Hastaların tedavi sonuçlarının klinik değerlendirilmesi Dimeglio- Bensahel ve İCFSG skalasına göre yapıldı. Kas gücü ölçümleri manuel dinamometre ile, ayak bası analizi pedobarografi ile değerlendirildi. Alınan ölçümler üzerinde istatistiksel karşılaştırmalar ve korelasyon analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, ıt was aimed to evaluate the clinical, pedobarographic and muscle strength measurement results of patients treated for clubfoot and to compare them with the control group. Patients and Methods: A total of 52 patients aged 3-10 years who were treated with unilateral or bilateral Ponseti technique and underwent achillotomy and operated for recurrent clubfoot were included in the study. The children aged 3-10 years, who had no pathology in their lower extremities and who applied to the orthopedics outpatient clinic due to upper extremity pathology, were determined as the control group. Children included in the study were divided into 3 groups according to age range: Those between the age of 3-5 named group A, between the age of 6-7 named group B. between the age of 8-10 named group C. Clinical evaluation of treatment results of the patients were made according to Dimeglio- Bensahel and ICFSG scale. The measurements of muscle strength were evaluated with a manuel dynamometer, foot pressure analysis was evaluated with pedobarography. Statistical comparisons and correlation analyses were performed on the measurements obtained. Evidence: When the measurements of strength of muscles around the ankle of patients with unilateral involvement were examined a statistically significant difference was found between the muscle strength of the affected side in dorsiflexion, plantarflexion, eversion and inversion and the muscle strength of the healthy side.