Cerrahi girişim geçiren erişkin hastalarda anesteziden uyanma sırasında kullanılan farklı ventilasyon modlarının postoperatif atelektazi sıklığı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different ventilation modes used during awakening from anesthesia on the frequency of postoperative atelectasis in adult patients undergoing surgical intervention
  1. Tez No: 796680
  2. Yazar: BÜŞRA OTLU BIYIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SERHAN YURTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç:Çalışmamızda genel anestezi altında cerrahi girişim geçiren hastalarda gelişen atelektaziyi transtorasik akciğer ultrasonografisi kullanarak saptamayı ve postoperatif atelektazi oluşumu üzerine anesteziden uyanma sırasında kullanılan ventilasyon yöntemlerinin etkisini araştırmayı hedefledik. Yöntemler:Etik kurul onamı alındıktan sonra 1-3 saat süreli endotrakeal entübasyon uygulanan ve genel anestezi ile cerrahi geçirecek, 18 yaş ve üzeri, Amerikan Anestezi Uzmanları Derneği (ASA) fiziksel durum I ile III olan genel anestezi planlanan 278 hasta çalışmaya alınmıştır.Hastalar cerrahi bitiminde uyandırılma modlarına göre gruplara ayrılmıştır. Postoperatif derlenme ünitesinde hastalar transtorasik akciğer ultrasonografisiyle toraks anterior duvar 4, sağ ve sol lateral bölgeler 4, posterior bölge 4 olmak üzere toplam 12 bölge incelendi.Modifiye akciğer USG sistemine göre her bölge atelektazi gelişme oranına göre 0-3 arasında puanlandı ve her hasta için toplam skor elde edildi.Tüm hastaların derlenme ünitesine giriş ve derlenme 30. dakika nabız oksimetresiyle ölçülen oksijen satürasyonları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: In our study, we aimed to detect atelectasis developing in patients undergoing surgery under general anesthesia using transthoracic lung ultrasonography and to investigate the effect of ventilation methods used during recovery from anesthesia on the formation of postoperative atelectasis. METHODS: After obtaining the approval of the ethics committee, 278 patients who were 18 years of age and older, who underwent endotracheal intubation for 1-3 hours and who would undergo surgery under general anesthesia with physical status I and III of the American Society of Anesthesiologists (ASA) were included in the study. Patients were divided into groups according to their mode of awakening at the end of surgery.In the postoperative recovery unit, a total of 12 regions were examined by transthoracic lung ultrasonography, 4 of the anterior wall of the thorax, 4 of the right and left lateral regions, and 4 of the posterior region. According to the modified lung USG system, each region was scored between 0 and 3 according to the rate of development of atelectasis, and the total score was obtained for each patient. Oxygen saturations, measured by pulse oximetry at the 30th minute of admission to the recovery unit and recovery, were recorded for all patients.