Üsküplü Atâ'nın Tuhfetü'l-Uşşâk mesnevisinde cinas sanatının kullanımı
Skopje Ata's in Tuhfetu'l-Usşak masnavi use of the art of pun
  1. Tez No: 796712
  2. Yazar: ÜLKÜ ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Klasik Türk Edebiyatı, yaklaşık altı asır devam etmiş kendi içinde estetik ve geleneksel kuralları olan bir edebiyat geleneğidir. Bu gelenek içerisinde altı asır boyunca birçok şair yetişmiş ve birçok zengin eserler teşekkül etmiştir. Çalışmada bu edebiyat geleneği içerisinde yetişen şairlerden olan Üsküplü Atâ'nın Tuhfetü'l-Uşşâk adlı mesnevisi cinas sanatı bağlamında incelenmiş, cinas türleri noktasında tespitlerle değerlendirilmeye çalışılmıştır. Baştan sona cinas sanatının neredeyse her beyitte önemli bir yer teşkil ettiği eser mümkün olduğunca detaylı bir tasnifle verilmeye çalışılmıştır. Şairin kullandığı zengin söz varlığı cinas sanatının incelikleriyle bütünleşmiş, böylelikle eserde ahenkli bir anlatım oluşmuştur. Çalışmada cinas sanatının türleri mesnevi beyitleri üzerinden fişlenmiş, daha sonra fişlenen bu edebî malzeme daha çok öne çıkan örneklem beyitler üzerinden başlıklar halinde tasnif yoluyla verilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmayla Üsküplü Atâ'nın şiirlerinde cinas sanatının kullanımı nicelik ve nitelik açısından ortaya konularak bahsi geçen eserdeki cinas sanatının çeşitlenmeleri ve zenginlikleri gösterilmeye çalışılmıştır. Böylelikle sonraki benzer çalışmalar için model oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish Literature is a literary tradition with its own aesthetic and traditional rules that has continued for about six centuries. Many poets have grown up in this tradition for six centuries and many rich works have been formed. In our study, one of the poets who grew up in this literary tradition, Skobje Ata's masnavi named Tuhfetu'l-Uşşak was analyzed in the context of the art of puns and tried to be evaluated with determinations on the types of puns. The work, in which the art of puns has an important place in almost every couplet from beginning to end, has been tried to be given with as detailed a classification as possible. The rich vocabulary used by the poet is integrated with the subtleties of the art of puns, thus creating a harmonious expression in the work. In our study, the types of the art of puns were labeled through the couplets of the masnavi, and then this labeled literary material was tried to be given by classification under headings through the more prominent sample couplets. With this study, the use of the art of pun in Skopje Ata's poems has been revealed in terms of quantity and quality, and the diversifications and richness of the art of pun in the aforementioned work have been tried to be shown. Thus, it is aimed to create a model for similar studies in the future.