A proficient image steganography method with effective data hiding and detection
  1. Tez No: 796713
  2. Yazar: MUSTAFA ALI SAHIB AL ZAKITAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Son zamanlarda iletişim alanında büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Sonuç olarak, veri gizliliği ve güvenliği artık her türlü elektronik alışveriş için ön koşuldur. İnternet tabanlı bilim ve teknolojinin çoğalması, metin, ses, video ve görüntü dosyaları biçimindeki dijital verilerin yaygın olarak benimsenmesine yol açmıştır. Bilgisayarlar ve benzeri cihazlar ağı üzerinden muazzam miktarda veri aktarılır. Buna rağmen güvenlik yetersiz olduğu için yetkisiz bir kullanıcının bu verileri ele geçirmesi mümkündür. Bu nedenle, iletilen bilgilerin gizliliğini ve bütünlüğünü korumak acil bir gerekliliktir. Bu gereksinimi karşılamak için kullanılabilecek bir dizi Steganografik ve Kriptografik teknik ve bunların kombinasyonları vardır. Bu tezde, stego görüntüsünü elde etmek için LSB görüntü steganografisini kullandık ve ardından stegoyu tanımlamak için derin öğrenmeyi, özellikle evrişimli sinir ağlarını kullandık. Sonuçlar, kullanılan modellerin stego görüntüleri mükemmel bir başarı oranıyla başarıyla tespit ettiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Recently, there has been a great deal of progress in the realm of communication. As a result, data privacy and security are now prerequisites for any kind of electronic exchange. The proliferation of Internet-based science and technology has led to widespread adoption of digital data in the form of text, audio, video, and image files. Over the network of computers and similar devices, enormous amounts of data are transferred. Despite this, it is possible for an unauthorized user to intercept this data because the security is inadequate. Protecting the privacy and integrity of transmitted information is, therefore, an urgent necessity. There are a number of Steganographic and Cryptographic techniques and combinations thereof that can be used to meet this requirement. In this thesis, we used LSB image steganography to obtain the stego image, and then used deep learning, in particular convolutional neural networks, to identify the stego. Results demonstrated that the employed models successfully detected stego images with a perfect success rate.