Bir üniversite tıp fakültesi hastanesi psikiyatri polikliniğine başvuran hastaların COVİD-19 pandemisi öncesi ve pandemi sürecindeki tanılarının ve demografik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the diagnoses and demographic characteristics of patients WHO applied to the psychiatry polyclinic of a university medical faculty hospital before and during the COVİD-19 pandemic
  1. Tez No: 796714
  2. Yazar: SİBEL ALAN NİZAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE NEBİOĞLU YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve amaç: Koronavirüs-19 hastalığı 2019 yılı aralık ayında Çin'de ortaya çıkmış ardından tüm dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde de diğer ülkeler gibi bu küresel salgınla ilgili çeşitli kısıtlamalar ve tedbirler uygulanmıştır. COVID-19 salgınının insanların ruh sağlığına olan etkilerine dair yapılan çalışmalar bazı ruhsal hastalıkların pandemi nedeniyle arttığını ortaya koymuştur. Çalışmamızda COVID-19 pandemisinin ruh sağlığı üzerine etkilerini incelemek için Mersin Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri polikliniğimize pandemi öncesi dönemde başvuran hastaların demografik ve tanısal verileri ile pandemi ilanı sonrasındaki demografik ve tanısal verilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda 1 Mart-1 Temmuz 2019 (pandemi öncesi ), 1 Mart-1 Temmuz 2020 ve 1 Mart-1 Temmuz 2021 (pandemi süreci) tarihleri arasında, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi psikiyatri polikliniğine başvuran hastaların otomasyon kayıtları retrospektif olarak değerlendirilmiş olup otomosyon sisteminden ulaşılamayan verilere hastanemizin psikiyatri polikliniği arşivinden hastaların dosyaları taranarak ulaşılmıştır. İstatiksel analizler Statistica v.13.3.1 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: The coronavirus-19 disease emerged in China in December 2019 and then spread to the whole world. In our country, like other countries, various restrictions and measures have been implemented regarding this global epidemic. Studies on the effects of the COVID-19 epidemic on people's mental health have revealed that some mental illnesses have increased due to the pandemic. In our study, it was aimed to compare the demographic and diagnostic data of the patients who applied to our Mersin University Hospital Psychiatry polyclinic in the pre-pandemic period with the demographic and diagnostic data after the declaration of the pandemic in order to examine the effects of the COVID-19 pandemic on mental health. Materials and methods: In our study, the automation records of patients who applied to the psychiatry outpatient clinic of Mersin University Medical Faculty Hospital between 1 March-1 July 2020 (pre-pandemic), and 1 March-1 July 2021 (pandemic period) were evaluated retrospectively. The data that could not be accessed from the automation system was obtained by scanning the files of the patients from the archive of the psychiatry outpatient clinic of our hospital. Statistical analyzes were made with Statistica v.13.3.1 program.