Bir üniversite hastanesi psikiyatri polikliniğine başvuran bireylerde uyku belirtileri ve ilişkili risk etmenlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sleep symptoms and associated risk factors in individuals WHO applied to the psychiatric outpatient clinic of A university hospital
  1. Tez No: 755957
  2. Yazar: CİHAN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT DEMET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Amaç: Psikiyatri polikliniğine uyku yakınmasıyla başvuran hastaların; hangi uyku yakınmaları olduğunun, hangi sebeplere atfedildiğinin, uyku yakınmaları ile baş etme yöntemlerinin neler olduğunun ve uyku bozukluğu hakkındaki algılarının belirlenmesidir. Yöntem: Örneklem grubuna MCBÜ psikiyatri polikliniğine uyku yakınmaları ile başvuran 200 hasta ardışık alınmıştır. DSM-5 için Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ve Sosyodemografik ve Klinik Bilgi Formu hekim tarafından doldurulmuştur. Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi, Uyku Hijyen İndeksi, Uykusuzluk Şiddeti İndeksi, Uyku ile İlgili İşlevsiz İnanç ve Tutumlar Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Beck Anksiyete Ölçeği hastane dışı ortamda doldurulması için hastalara verilmiştir. Elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak veri analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Patients who applied to the psychiatry outpatient clinic with complaints of sleep; which they have sleep complaints, what they attributed to causes, what are the methods of coping with sleep complaints and their perceptions about sleep disorder. Method: The sample group included 200 patients who applied to the MCBU psychiatry polyclinic with sleep complaints. Semi-Structured Interview for DSM-5 and Sociodemographic and Clinical Information Form were filled by the physician. Pittsburgh Sleep Quality Index, Sleep Hygiene Index, Insomnia Severity Index, Dysfunctional Beliefs and Attitudes about Sleep, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Scale were given to patients fill out of hospital setting. Data analysis was carried out by transferring to computer environment.