Deep learning-based object recognition from RGB images using convolutional neural networks
  1. Tez No: 796720
  2. Yazar: MOHAMMED ZAKI HAMEED ALTAMEEMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Görsel nesne algılama, gerçek veriler üzerinde derin öğrenme kullanılarak yoğun bir şekilde araştırılan popüler bir bilgisayar görme görevidir. Son yıllarda, derin sinir ağlarının geliştirilmesiyle, nesne tanıma teknolojisi daha da geliştirilmiştir. RCNN (bölge-CNN) ile başlayarak, tanıma doğruluğu sürekli olarak gelişiyor. Ancak aynı zamanda, nesne tanıma birçok zorlukla karşı karşıya. Bu zorluklar arasında aydınlatma koşulları, nesne ve arka planlar için benzer renkler ve daha fazlasını içerir. Evrişimsel sinir ağlarının (CNNS) tabanlı algoritmaların son gelişimi, düşük ışık (LL) görüntü geliştirme ve süper çözünürlük (SR) görüntü üretimi için olanaklar sunar, bu da görüntü kalitesini artırmak ve algılama doğruluğunu artırmak için bu modelleri birleştirmeyi mümkün kılar. Bu tez, oluşturulan görüntüleri Ground gerçeği görüntüleriyle karşılaştırarak SR üretimi ve LL geliştirme için farklı CNNS modellerini değerlendirir. İlgili modelin tespit doğruluğu üzerindeki etkisini ölçmek için, oluşturulan görüntüler üzerinde bir algılama prosedürü değerlendirildi. Noghtowls ve Caltech yaya veri kümelerinden seçilen görüntüler üzerinde değerlendirilen deneysel sonuçlar, süper çözünürlüklü görüntü oluşturma ve düşük ışık görüntü geliştirmesinin önemli bir farkla tespit doğruluğunu artırdığını kanıtladı.
Özet (Çeviri)
Visual object detection is a popular computer vision task that has been intensively investigated using deep learning on real data. In recent years, with the development of deep neural networks, the technology of object recognition has been further developed. Starting with RCNN(Region-CNN), although the accuracy of recognition is constantly improving. But at the same time, object recognition faces many challenges. These challenges include lighting conditions, similar colors for object and backgrounds, and more. Recent development of Convolutional Neural Networks (CNNs) based algorithms offers possibilities for low-light (LL) image enhancement and super resolution (SR) image generation which makes it possible to combine such models in order to improve image quality and increase detection accuracy. This thesis evaluates different CNNs models for SR generation and LL enhancement by comparing generated images against ground truth images. To quantify the impact of the respective model on detection accuracy, a detection procedure was evaluated on generated images. Experimental results evaluated on images selected from NoghtOwls and Caltech Pedestrian datasets proved that super resolution image generation and low-light image enhancement improve detection accuracy by a substantial margin.