Geometric analysis of pathological changes in the brain using mri images for tumor diagnosis
- Tez No: 796721
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Her türlü kamuflaj tedavisi, beyin tümörü teşhis analizi veya başka bir durum geliştirme şansını artırır. Araştırmacılar, hastalık teşhisi konan bireylerden gelen büyük miktarda veriyi inceledikten sonra beyin tümörlerinin ortak risk faktörlerini ve semptomlarını buldular. Bilimsel teknolojideki gelişmeler sayesinde gece gündüz her saat yeni terapötik yaklaşımlar geliştirilmektedir. Doktor bu fotoğrafa bakarak bir beyin tümörünü keşfedebilir ve teşhis edebilir. Bilinç kaybı, beyin tümörü teşhisinin (Segmentasyon, ölçümler, tespit ve sınıflandırma) gelişimi için önemli bir risk faktörüdür ve bu eğilimin daha da artması beklenmektedir. Bu çalışma, beyin MRG taramaları ve ölçümlerinde tespit edilen tümör bölgesine dayalı olarak hastalık riski özelliklerini tahmin etmek için bir algoritma kullanır ve çalışma, tümörün aralığını ve biçimini belirlemeye odaklanır. Bir tümör anormal, kontrolsüz bir doku gelişimidir. Her biri kendine özgü özelliklere ve terapötik yaklaşımlara sahip birkaç tümör çeşidi vardır. Tümörün doğası ve serebral boşluğun küçük boyutu nedeniyle, beyin tümörleri çok tehlikelidir ve potansiyel olarak ölümcüldür (kafatasının içinde oluşan boşluk). Ölüm nedenleriyle ilgili araştırmalara göre, beyin tümörü ölümleri varlıklı ülkelerde orantısız bir şekilde yüksek. Beyin tümörleri için segmentasyon teknikleri, burada kullanılan bulanık c-ortalamalar ve eşiklemenin birleşimidir. Bu teknik, tümör dokusu segmentasyonunu, el segmentasyonuna eşit hassasiyet ve tutarlılıkla sağlar. Tıbbi raporu güvence altına almak için beyin tümörünün ve enfekte olmayan bölgenin renkli bir haritasını çıkardık. Önerilen çerçeveyi MRI ve BT görüntüleri üzerinde test ederken, otomatik ve manuel beyin tümörü segmentasyonu için %97'lik bir DSC ve 96'lık bir IoU ile tümör tanımlama oranı yaklaşık %96 idi.
Özet (Çeviri)
Any kind of camouflage treatment increases the chance of developing a brain tumor diagnosis analysis or another condition. Researchers have found common risk factors and symptoms of brain tumors after poring through massive amounts of data from individuals who have been diagnosed with the disease. New therapeutic approaches are being developed all hours of the day and night thanks to advances in scientific technology. The doctor may discover and diagnose a brain tumor by looking at this photograph. Consciousness loss is a major risk factor for the development of brain tumor diagnosis (Segmentation, measurements, detection, and classification), and this trend is only expected to grow. This study utilizes an algorithm to forecast disease risk specifics based on the detected tumor region in brain MRI scans and measurements, and the work focuses on determining the tumor's range and form. A tumor is an abnormal, uncontrolled development of tissue. There are several tumor varieties, each with its own unique characteristics and therapeutic approaches. Due to the nature of the tumor and the small size of the cerebral cavity, brain tumors are very dangerous and potentially fatal (space formed inside the skull). According to studies of causes of death, brain tumor deaths are disproportionately high in wealthy nations.It accurately forecasts disease details from the tumor location and establishes the stage and size of the tumor. Segmentation techniques for brain tumors are the combination of fuzzy c-means and thresholding used here. This technique enables tumor tissue segmentation with precision and consistency on par with that hand segmentation. To insure the medical report, we have done a color map of the brain tumor and non-infected area. When testing the proposed framework on MRI and CT images, the tumor identification rate was about 96%, with a DSC of 97 % and an IoU of 96 for automated and manual brain tumor segmentation.