تفسير القرآن العظيم لشمس الدين محمد المصري الشافعي)سورة التوبة( دراسة وتحقيق
Kur'anı Kerimin Şemseddin Muhammed el-Masri el-Şafi'i tarafından tefsiri ve (Tevbe Suresi) incelenmesi / A research study on the tafsir of al-Qur'anu'l-Azim by Shams al-Din Muhammad al-Misri ash-Shafi (Surah at-Tawba)
- Tez No: 796739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
H. 9. yüzyılın alimlerinden biri olarak kabul edilen ġeyh ġemseddin el-Masri, büyük alimlerden, özellikle de ġeyh el-Masri'nin Ġbn Hamid olarak bilinen babası, Ġmam el- Busayri Ġbn Hacer el-'den öğrendi. Askalani, Ġbn Raslan ve diğerleri. Tefsiri, içinde bulduğu gibi sağlam ve değerli bilimler bulduğu için en önemli tefsir kitaplarından biridir: tefsir, okumalar, belagat, gramer ve diğer bilimler. Bu araĢtırma, ġeyh ġemseddin el-Masri'nin Büyük Kur'an Tefsiri olarak bilinen kitabından Tevbe Suresi'nin araĢtırılmasını içeren Ġslami mirasın bir bölümünün incelenmesi ve araĢtırılmasıyla ilgiliydi. Shams al-Din Muhammed el-Masri eĢ-ġafi'i tarafından. AraĢtırma sonucunda müellifin sûreye ismini zikrederek baĢlaması, mekke mi yoksa medine mi olduğunu belirtmesi ve nüzul sebebini belirtmesi ile müellifin tefsirinde açık ve güzel bir yaklaĢım izlediği görülmüĢtür. sahabe ve müritlerin sözleri. GörüĢe dayalı tefsirden bahsederken, el-Beydâvî, ZemahĢerî ve Kurtubî gibi müfessirlerin sözlerini zikretmiĢtir. Müellif, Kur'ân mucizelerini de ele almıĢ, ibretlerle tesirlerini ve sûrelerin faydalarını zikretmiĢ, nahiv, belâgat ve Ģekil bilgisi ile ilgili fıkraları da zikretmiĢ, fıkıh ve akide konularını âyette yeri geldiğinde ele almıĢtır. , ancak sözlerin sonuna değinmeden zikredilmesinden daha fazlası, ancak bu, yorumun bilimsel değerini azaltmaz.
Özet (Çeviri)
Sheikh Shams al-Din al-Masri is considered one of the scholars of the ninth century AH. He learned from the great scholars, most notably the father of Sheikh al-Masry, known as Ibn Hamid, Imam al-Busayri Ibn Hajar al-Asqalani, Ibn Raslan, and others. His interpretation is one of the most important books of interpretation, as he found in it solid and valuable sciences, as he found in it: interpretation, readings, rhetoric, grammar, and other sciences. This research dealt with the study and investigation of a part of the Islamic heritage, which included the investigation of: Surat al-Tawbah, from the book of Sheikh Shams al-Din al-Masri, known as The Interpretation of the Great Qur'an by Shams al-Din Muhammad al-Masri al-Shafi'i. What the study found was that the author followed a clear and beautiful approach in his interpretation, as he began the surah by mentioning its name, and indicated whether it was Meccan orMedinan, and mentioned the reason for its revelation. The Qur'an with the sayings of the companions and followers. As he mentioned the interpretation by opinion, he cited the sayings of the commentators: such as Al-Baydawi, Al-Zamakhshari and Al- Qurtubi. The author also took care of the Qur'anic miracles, and mentioned the effects with lessons and benefits from the surahs. He also mentioned the jokes in grammar, rhetoric, and morphology, and discussed the jurisprudential and doctrinal issues in their place in the verse, but more than mentioning the sayings without referring to their end, but this does not diminish the scientific value of the interpretation.