Kur'an'da rüşd teriminin semantik tahlili
The semantic analysis of term rushd in Qur'an
  1. Tez No: 796747
  2. Yazar: SÜMEYYE SOYTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Allah(c.c) ,insanı ve kainatı bir gaye için yaratmıştır. İnsanın dünyaya gönderilmesindeki temel gaye Allah'a kulluk etmesidir. İnsan bu gayeyi gerçekleştirirken zorlu bir süreçten geçer. Allah(c.c.), insanın bu zorlu süreci başarı ile tamamlayabilmesi için Peygamberler göndererek ve vahiyle insanlara yol göstermiştir. Allah(c.c.)'ın insanı doğru yola sevk edebilmesi için gönderdiği vahiy, irşad edicidir. Dünyada yolunu her an kaybedebilme endişesi taşıyan insana yol göstericidir. Bu araştırmada rüşd kavramını incelerken, bu kelime ile bağlantılı olarak irşad, tebliğ, davet ve hidayet gibi kavramlar da incelenecektir. Rüşd kelimesi ile yakın eş, zıt ve yakın anlamlı kavramlar incelenir, ayetlerin anlamları farklı tefsirlerin ışığında açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Allah (c.c) has created man and the universe for a purpose. The main purpose of sending man to the world is to serve God. Human goes through a difficult process while achieving this goal. Allah (c.c.) Guided people by sending prophets and revelation so that man can successfully complete this difficult process. The revelation that Allah (c.c.) Sends in order to guide people to the right path is guiding. It is a guide for people who worry about losing their way in the world at any moment. In this research, while examining the concept of rushd, concepts such as guidance, notification, invitation and guidance will be examined in connection with this word. With the word rushd, concepts with close synonyms, antonyms and close meanings are examined, the meanings of the verses will be explained in the light of different interpretations.