Sleeve gastrektomi yapılan bireylerde diyet asit yükü ile kan lipid profili ve glisemik kontol parametreleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between dietary acid LOAD and blood lipid profile and glycemic control parameters in individuals undergoing sleeve gastrectomy
  1. Tez No: 796746
  2. Yazar: BETÜL BÜŞRA USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLHAN SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, sleeve gastrektomi (SG) öncesi ve sonrası dönemde diyet asit yükü düzeyleri ile kan lipid profili ve kan glisemik kontrol parametreleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla Pamukkale Üniversitesi Genel Cerrahi Bölümü'nde SG onayı almış 30 birey (%33,3'ü erkek, %66,7'si kadın) üzerinde yapılmıştır. Bireylerin SG öncesi ve sonrası 3. ayda genel özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve besin tüketim sıklığı, üç günlük besin tüketim kaydı, üç faktörlü yeme davranışı ölçeği ile duygusal durumunu belirlemeye yönelik depresyon ölçeği içeren bir anket formu uygulanmıştır. Bireylerin biyokimyasal bulguları, genel sağlık durumları, vücut bileşim analizleri, antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından yapılarak kaydedilmiştir. Diyet asit yükü düzeyleri potansiyel renal asit yükü (PRAL) formülü kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 30 individuals (33.3% male, 66.7% female) who received SG approval at Pamukkale University General Surgery Department to evaluate the relationship between dietary acid load levels, blood lipid profile and blood glycemic control parameters before and after sleeve gastrectomy (SG). A questionnaire was applied to determine the general characteristics, nutritional habits and food consumption frequency of individuals, three-factor eating behavior scale and depression scale at the 3rd month before and after SG. The biochemical findings, general health status, body composition analyzes and anthropometric measurements of the individuals were recorded by the researcher. Dietary acid load levels were calculated using the potential renal acid load (PRAL) formula. When the dietary acid load levels of the individuals (M: 61.51±21.43/ 12.30±7.99, F: 40.82±14.99/8.32±5.24) were examined, the dietary acid load before SG was increased after SG.