Sıçanda platelet rıch plasma' nın penil fraktür tedavisindeki yeri
The role of platelet-rich plasma in the treatment of penile fracture in rats
  1. Tez No: 796761
  2. Yazar: İLKER ARTUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amacımız Platelet Rich Plasma (PRP)'nınpenil fraktür tedavisinde ve uzun dönem komplikasyonlarının azaltılmasında uygun bir ajan olup olmadığının gösterilmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM 30 adet Wistar Albino sıçan Donör, Kesi kontrol, Sütur kontrol, Kesi+PRP, Sütur+PRP şeklinde randomize 5 gruba ayrıldı. Donör grubundan PRP hazırlandı. Diğer gruplarda deneysel penil fraktür modelini takiben Kesi grubu sekonder iyileşmeye bırakıldı. Sütur grubuna primer onarım yapıldı. Kesi+PRP grubunda fraktür modeli oluşturulup PRP uygulandı ve sekonder iyileşmeye bırakıldı. Sütur+PRP grubunda primer onarımla birlikte PRP uygulandı ve iyileşmeye bırakıldı. 1 ay sonra penektomi yapılarak spesimenler histopatolojik olarak incelendi. BULGULAR PRP yapılmayan gruplarla PRP yapılan gruplar birlikte analiz edildiğinde inflamasyon ve fibrozis, PRP yapılan gruplarda daha düşük çıkmıştır ve (p=0,005, p=0,018; p0,05).Kesi ile Kesi+PRP gruplarının karşılaştırılmasında PRP yapılan grupta inflamasyon daha az saptandı ve istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,016). Fibrozis, PRP yapılan grupta daha düşük oranda saptandı fakat istatistiksel olarak anlamlı fark çıkmadı (p=0,107). Sütur ile Sütur+PRP gruplarının karşılaştırılmasında PRP grubunda inflamasyon, fibrozis ve hiperemi daha düşük oranda saptandı fakat istatistiksel olarak anlamlı fark çıkmadı (p>0,05).Kesi+PRP ile Sütur+PRP gruplarının karşılaştırılmasında Kesi+PRP yapılan grupta daha az inflamasyon saptandı ama istatistiksel olarak anlamlı fark çıkmadı (p=0,071). SONUÇ Çalışmamızda PRP'nin inflamasyon ve fibrozisi azaltarak penil fraktür tedavisinde kullanılabilecek bir ajan olduğu gösterilmiştir. Çalışmamız penil fraktür PRP ilişkisini gösteren literatürdeki ilk çalışmadır. ANAHTAR KELİMELER Fibrozis, İnflamasyon, Penil fraktür, Platelet Rich Plasma
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether Platelet Rich Plasma (PRP) is a suitable agent for the treatment of penile fracture and reducing long-term complications. MATERIALS AND METHODS 30 Wistar Albino rats were randomly divided into five groups: Donor, Incision control, Suture control, Incision+PRP, and Suture+PRP. PRP was prepared from the donor group. In the other groups, a penile fracture model was created, and the incision group was left for secondary healing, while the suture group received primary repair. In the Incision+PRP group, a fracture model was created, and PRP was applied before being left for secondary healing. In the Suture+PRP group, PRP was applied along with primary repair before being left for healing. After one month, specimens were taken by penectomy and examined histopathologically. RESULTS When the groups with and without PRP were analyzed together, inflammation and fibrosis were lower in the PRP-treated groups (p=0.005, p=0.018; p0.05). In comparing the Incision and Incision+PRP groups, inflammation was less in the PRP-treated group and was statistically significant (p=0.016). Fibrosis was lower in the PRP-treated group, but the difference was not statistically significant (p=0.107). When comparing the Suture and Suture+PRP groups, inflammation, fibrosis, and hyperemia were all lower in the PRP group, but the difference was not statistically significant (p>0.05). In comparing the Incision+PRP and Suture+PRP groups, the Incision+PRP group had less inflammation but there was no statistically significant difference(p=0.071). CONCLUSION In this study, it was shown that PRP is an agent that can be used in the treatment of penile fracture by reducing inflammation and fibrosis. Our study is the first study in the literature to demonstrate the relationship between penile fracture and PRP. KEYWORDS Fibrosis, Inflammation, Penile fracture, Platelet Rich Plasma