Demineralize kemik matriksin prp ile beraber kullanımının kritik boyuttaki sıçan kraniyal kemik defekti üzerinde osteoindüktif etkisinin araştırılması
The osteoinductive effect of demineralized bone matrix and platelet-rich plasma combination in critical size rat cranial bone defects
- Tez No: 494347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE FİLİNTE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç Kemik doku eksikliklerinin giderilmesinde ilk tercih otolog kemik dokusudur. Ancak günümüzde etkinliği birçok çalışma ile kanıtlanmış olan demineralize kemik matriks (DBM – Demineralized Bone Matrix) iyi bir alternatif olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde trombositten zengin plazma (PRP-“Platelet Rich Plasma”) yenileyici etkisinden dolayı her türlü doku iyileşmesinde kullanılan otolog bir üründür. PRP içerdiği aracı ürünlerle bulundukları ortamda doku rejenerasyonunu arttırmaktadır. Bu amaçla PRP tek başına kemik doku iyileşmesinde kullanılmaktadır. DBM ile beraber PRP kullanımının kemik iyileşmesine hangi yönde etki gösterdiği tartışma konusudur. Son dönemde yapılan bazı çalışmalarda DBM üzerinde PRP'nin olumsuz yönde etki gösterdiği ortaya konmuştur. Bu çalışmanın amacı hali hazırda kemik defektlerinin onarımında etkinliği kanıtlanmış olan DBM'nin PRP ile beraber kullanıldığında nasıl bir etki oluşturduğunun gösterilmesidir. Yöntem Çalışmada 32 adet wistar-albino erkek sıçan kullanıldı. Her grupta sekizer sıçan olacak şekilde dört adet deney grubu oluşturuldu. Her deneğin kafatasında kritik boyutta (8mm) kemik defekti oluşturuldu. Oluşturulan kemik defektine birinci grupta herhangi bir işlem yapılmadan periost ve cilt kapatıldı, ikinci grupta PRP enjekte edildi, üçüncü grupta DBM adapte edildi, dördüncü grupta DBM ile karıştırılan PRP adapte edildi. Değerlendirme radyolojik ve histolojik olarak yapıldı. Sıçanlarda 0, 1, 2, 3 ve 6. aylarda bilgisayarlı tomografi çekildi. Defekt alanı boyutu ve kemikleşme yüzdelerine bakıldı. Histolojik olarak da kemik doku formasyonu ve yaygınlık derecelerine bakıldı. Bulgular Tüm gruplardaki sıçanlar 24. hafta sonunda sakrifiye edilerek incelemeye alındı. Kontrol grubu ile kıyaslandığında PRP grubunda kemik iyileşmesi açısında anlamlı olarak farklı bulunmadı. DBM ve DBM+PRP gruplarında kontrol ve PRP gruplarına göre kemik iyileşmesi açısından daha iyi sonuç verdiği bulundu. DBM ve DBM+PRP grupları kıyaslandığında bu iki grupta DBM grubundaki kemik iyileşmesinin anlamlı olarak daha iyi olduğu tespit edildi. Sonuç Sonuç olarak PRP kullanımının kemik iyileşmesine olumlu yönde etki göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim The first option for reconstruction of bone tissue deficiency is autologous bone tissue. However demineralized bone matrix (DBM) – positive affect is scientifically proven with recently studies – is a good option for reconstruction. In the same way platelet rich plasma (PRP) is an autologous product used for tissue recovery and regeneration. It is also preferred for bone recovery. PRP increases tissue regeneration with the mediators included, therefore PRP is singly used for bone tissue deficiencies. The effect of using PRP and DBM combination in bone tissue deficiencies is a contested issue. Recent studies have shown that DBM interacts negatively with PRP. The aim of this study is to analyze the effects of regeneration using DBM – which is recently proven of positive effect on healing bone deficiencies – and PRP combination in bone deficiencies. Materials and Methods 32 wistar-albino male rats were used in four groups. A critical size bone defect of was formed in the cranium. First group was control group, PRP was injected to the second group, DBM was adapted to the third group, and DBM+PRP mixture was adapted to fourth group. Evaluation was done radiologically and histologically. The size of the defect area and the percentage of ossification were examined. Histologically, bone tissue formation and diffusion grades were also evaluated. Results Rats in all groups were sacrificed at the end of 24th week. Compared with the control group, the amount of bone recovery in the PRP group was not significantly different. DBM, DBM+PRP groups were significantly different from control and PRP groups in terms of bone recovery. When DBM and DBM+PRP groups were compared, bone recovery in the DBM group was found to be significantly higher in these two groups. Conclusion As a result, it has been determined that the use of PRP does not have a positive effect on bone recovery.