Periferik sinir onarımında yeni teknik: onarım hattında yeni nörovasküler ilişkinin kurulması (NEO-nörovaskülarizasyon) sinir iyileşmesi ve kas atrofisi üzerindeki etkisi
A new technique in peripheral nerve repair: establishment of a new neurovascular relationship in the repair line (NEO-neurovascularization) and its effect on nerve recovery and muscle atrophy
- Tez No: 796760
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLSEV İNCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Microbiology, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Periferik sinir yaralanmaları ve onarım teknikleri günümüzde en çok üzerinde durulan konulardan birisidir. Sinir kesisi için önerilen altın standart onarım şekli gerilimsiz koaptasyon olmasına rağmen, bu yöntem her zaman uygulanamayabilir. Defektli sinir yaralanmalarında önerilen altın standart yöntem ise sinir otogrefti ile onarımdır; fakat bu yöntem ile elde edilen sonuçlar optimal olmaktan uzaktır. Alternatif olarak; ven kondüiti, yapay kondüitler, mezenkimal kök hücre veya VEGF destekli kondüitler denenmiştir. Sinir grefti veya diğer kondüitlerin temel kısıtlayıcı özelliği kendi vasküler kaynağının olmamasıdır. Bunun için pediküllü, prefabrike ve serbest sinir flepleri denenmiştir. Sinir fleplerin, normal sinir greftine göre daha üstün sonuçlar göstermesine rağmen, mikrocerrahi anastomoz gerektirmesi, flep seçeneklerinin kısıtlı olması ve tromboz geliştirebilmesi gibi dezavantajları da mevcuttur. Bu çalışmada, onarılan sinirin onarım hattını yanındaki brakial artere tespit ederek nörovaskülar ilişkiyi yeniden kurmayı, siniri vaskülarize etmeyi ve bunun hem histolojik hem de fonksiyonel iyileşme üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. 7 grup üzerinde yapılan bu çalışmada, her grupta 7 rat olacak şekilde toplam 42 tane rat üzerinde yeni tanımladığımız tekniği araştırdık. 1. grup (Sham): 2. Grubun sol median sinirlerinden oluştu ve hiçbir cerrahi hasar görmedi. 2. grup (kontrol): bu gruptaki median sinirler kesildi ve primer koaptasyon şeklinde onarıldı. 3. grup (sinir grefti): bu gruptaki median sinirlerden 7 mm'lik segment çıkarıldı ve ters çevirilerek sinirin proksimal ve distal güdüklerine koapte edildi. 4. grup (ven grefti): bu gruptaki median sinirlerden 7 mm'lik segment çıkarıldı, defekt eksternal jugular venden alınan ven greftiyle onarıldı. 5. grup (primer koaptasyon + arterializasyon): bu gruptaki median sinirler primer koapte edildikten sonra brakial artere üç noktadan tespit edildi. 6. grup (sinir grefti + arterializasyon): bu grup 3. gruptan farklı olarak sinir grefti ve onarım hattının proksimali ve distali brakial artere tespit edildi. 7. grup (ven grefti + arterializasyon): bu grup 4. gruptan farklı olarak ven grefti ve onarım hattının proksimali ve distali brakial artere tespit edildi. Çalışmaya başlamadan önce tüm hayvanların ağırlıkları kaydedildi. Cerrahi işlemlerden 2 hafta sonra ağrılı uyaran, Von Frey ve çekme gücü testlerine haftalık bakıldı. Çalışma 13. haftada sonlandırıldı. Çalışmayı sonlandırmadan önce hayvanlar tekrar tartıldı, yürüme testi ve EMG testleri uygulandı. Örnekleri alırken damarların geçişinden emin olmak ve nabız ve tansiyon değerlerine bakmak için ratların brakial arterleri kateterize edildi. Daha sonra ratların FCR kas ağırlıkları kaydedildi. Histopatolojik ve immünhistokimyasal değerlendirme için ilk 4 grubun sadece sinirleri, diğer grupların ise sinirleri arterleriyle birlikte enblok şekilde alındı. Yakalama gücü testinde grup 3-6 karşılaştırmasında 8. haftadan itibaren, grup 3-7 de ise 7. haftadan itibaren anlamlı fark saptandı (p0.05). Von Frey testinde grup 2-4 ve grup 4-6 karşılaştırmalarında 5. haftadan itibaren anlamlı fark saptandı (p0.05). Sonuç olarak; onarım hattının vakülarize edilmesi, sinir grefti ve ven greftinde daha iyi fonksiyonel ve histolojik iyileşme sağladı. Literatürle uyumlu bir şekilde vaskülarize greftler, vaskülarize olmayan greftlere göre daha erken ve tam fonksiyonel iyileşme gösterdi. Duyusal iyileşme, 12. haftada hiç cerrahi yapılmayan sinirle aynıydı. Tanımladığımız teknik, literatürde yapılan vaskülarizasyon tekniklerinden farklı olarak, mikrocerrahi anastomoz gerektirmemekte, tromboz riski taşımamakta ve bu teknikle ven grefti gibi diğer sinir kondüitleri de vaskülarize edilebilmektedir. Ayrıca, bu teknikte kullanılan damarın adventisya tabakasındaki sinir ağı, arter akım yönü ve nabız dalgasının bu iyi sonuçlarda katkısının olduğunu düşünmekteyiz. Bu etkinin net bir şekilde ortaya konabilmesi için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Peripheral nerve injuries and their repair techniques are one of the most emphasized issues in the field of plastic surgery today. The gold standard form of repair recommended for a nerve cut is tension-free coaptation. But this is not always the method that can be applied. Although nerve autograft is the gold standard method recommended for defected nerve injuries, the results obtained with this method are not optimal. Alternatively, vein conduits, artificial conduits, mesenchymal stem cell or VEGF supported conduits have been tried. The main limitation of nerve grafts or other conduits is the lack of their own vascular supply. For this reason, pedicled, prefabricated and free nerve flaps were also tried. These flaps showed superior results than normal nerve grafts. However, they also have disadvantages such as requiring microsurgical anastomosis, limited flap options and the risk of developing thrombosis. In this study, we aimed to vascularize the repair line of the repaired nerve by re-creating the neurovascular relationship with the adjacent brachial artery and to investigate its effect on both histological and functional recovery. In this study, we investigated the newly defined technique on a total of 42 rats, on 7 groups, with 7 rats in each group. Group 1 (Sham): It consisted of the left median nerves of Group 2 and did not undergo any surgical procedure. Group 2 (control): the median nerves in this group were cut and repaired as primary coaptation. Group 3 (nerve graft): A segment of 7 mm was removed from the median nerves in this group and reversed and coapted to the proximal and distal stumps of the nerve. Group 4 (vein graft): 7 mm segment from the median nerves in this group was removed, the defect was repaired with a vein graft taken from the external jugular vein. Group 5 (primary coaptation + arterialization): median nerves in this group were fixed to the brachial artery at three points after primary coaptation. Group 6 (nerve graft + arterialization): Unlike Group 3, in this group the nerve graft was fixed to the brachial artery, the median nerve also was fixed proximal and distal to the repair line. Group 7 (vein graft + arterialization): Unlike Group 4, in this group the vein graft was fixed to the brachial artery, the median nerve also was fixed proximal and distal to the repair line The weights of all animals were recorded before starting the study. Two weeks after the experiment, nocisecptive stimulus, Von Frey and grasping strength tests were checked weekly. The study was terminated at week 13. Before terminating the study, animals were reweighed, Gait-walk test and EMG tests were performed. The brachial arteries of the rats were catheterized to ensure the passage of the vessels and to check the pulse and blood pressure values while taking the samples. Then, the FCR muscle weights of the rats were recorded. For histopathological and immunohistochemical evaluation, only the nerves of the first 4 groups and the nerves of the other groups together with their arteries were taken as en-bloc. In the grasping strength test, a significant difference was found starting from the 8th week in Group 3-6 comparison, and from the 7th week in Group 3-7 (p0.05). In the Von Frey test, a significant difference was found in Group 2-4 and Group 4-6 comparisons starting from the 5th week (p0.05). In conclusion, vascularizing the repair line provided better functional and histological recovery in nerve graft and vein graft. Consistent with the literature, vascularized grafts showed earlier and full functional recovery than non-vascularized grafts. Sensory recovery was the same as for the nerve that had no surgery at Week 12. The technique we describe, unlike the vascularization techniques performed in the literature, does not require microsurgical anastomosis, does not carry the risk of thrombosis, and other nerve conduits such as ven grafts can be vascularized with this technique.