Preterm yenidoğanlarda geç neonatal sepsis varliğinin öngörülmesinde prognostik nutrisyonel indeks'in klinik değeri
The clinical value of the prognostic nutritional index in predicting the presence of late neonatal sepsis in preterm newborns
- Tez No: 796765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜLER KAZANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Prognostik Nutrisyonel İndeks (PNİ), albumin ve lenfosit seviyelerine dayanan kapsamlı ve yeni bir inflamasyon biyobelirtecidir. Prognostik Nutrisyonel İndeks hastaların beslenme ve inflamatuar durumunu objektif olarak yansıtır aynı zamanda kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve renal patolojiler gibi çeşitli alanlarda kullanımı yaygındır. Bununla birlikte, literatürde preterm yenidoğan populasyonunda geç başlangıçlı sepsisinin varlığını ve ciddiyetini değerlendirmede Prognostik Nutrisyonel İndeks'in rolü üzerine yoğunlaşan çalışma bulunmamaktadır. Araştırmamız ile Prognostik Nutrisyonel İndeks'in neonatal sepsis alanındaki klinik değerinin vurgulanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) doğum ağırlığı 1500 gramın ve gestasyon yaşı 32 haftanın altında olan toplam 110 yenidoğan (60 olgu geç başlangıçlı neonatal sepsis tanısı ile takip ve tedavisi yapılmış, 50 olgu kontrol grubu olmak üzere) çalışmaya dahil edildi. Her hastanın kapsamlı klinik ve laboratuvar verileri retrospektif inceleme ile toplandı. Prognostik Nutrisyonel İndeks, serum albumini (g/L) + 5 x toplam lenfosit sayısı (103/mL) formülü kullanılarak hesaplandı. Gruplarda yer alan olguların demografik verileri, risk faktörleri, laboratuvar sonuçları, sepsis ve septik şok statusu, sepsis nedenli mortalite durumu Prognostik Nutrisyonel İndeks skoru üzerinden karşılaştırıldı. Prognostik Nutrisyonel İndeks'in sepsis, septik şok ve mortaliteyi öngörme yetisini değerlendirmek için ROC eğrisi analizi yapıldı. Tüm istatistiksel analizler IBM SPSS V 25.0 paketi kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Prognostik Nutrisyonel İndeks, sepsis grubundaki yenidoğanlarda ortalama 36,8 (6,3) sepsis olmayan yenidoğanlara göre ortalama 59,7 (10,7) anlamlı olarak daha düşüktü ve sepsisin ciddiyeti ile önemli ölçüde azaldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Prognostic Nutritional Index (PNI) is a comprehensive and novel inflammation biomarker based on albumin and lymphocyte levels. Prognostic Nutritional Index objectively reflects the nutritional and inflammatory status of patients and it is widely used in various fields, such as cancer, cardiovascular diseases and renal pathologies. However, there is no study in the literature focusing on the role of Prognostic Nutritional Index in evaluating the presence and severity of late-onset sepsis in the preterm newborn population. Therefore, our study aims to emphasize the clinical value of Prognostic Nutritional Index in the field of neonatal sepsis. Materials and Methods: 110 newborns (60 cases diagnosed with late-onset neonatal sepsis and 50 control cases) with a birth weight of less than 1500 grams and a gestational age of less than 32 weeks were included in the study, which were conducted in the neonatal intensive care unit (NICU) of Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital. The complete clinical and laboratory data of each patient were retrospectively collected. Prognostic Nutritional Index was calculated using the formula serum albumin (g/L) + 5 x total lymphocyte count (103/mL). These patient groups were compared based on demographic data, risk factors, laboratory results, sepsis and septic shock status, and sepsis-related mortality status based on the Prognostic Nutritional Index score. ROC curve analysis was performed to evaluate the ability of Prognostic Nutritional Index to predict sepsis, septic shock, and mortality. All statistical analyzes were performed using the IBM SPSS V 25.0 package. Results: Prognostic Nutritional Index was significantly lower in newborns with sepsis (mean 36.8±6.3) than in those without sepsis (mean 59.7±10.7) and decreased significantly with the severity of sepsis.