Anevrizmal subaraknoid kanamalı hastalarda beyin omurilik sıvısında resolvin D1 (RDV1) düzeyi ile vazospazm arasındaki ilişki
The relationship between resolvin D1 (EDV1) level and vasospasm in cerebrospinal flui̇d in patients wi̇th aneurysmal subaracnoi̇d hemorrhage
- Tez No: 796764
- Danışmanlar: UZMAN DR.LUAY ŞERİFOĞLU, UZMAN DR.ALİ ERHAN KAYALAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Anevrizmal subaraknoid kanama geçiren hastalarda klinik durumu en çok etkileyen semptom vazospazmdır. Vazospazm hastanın mortalite ve morbidite durumunu etkilemektedir. Vazospazm hastalarda nöroinflamasyonun artığı, hasta kliğinini olumsuz etkilediği bilinmektedir. Klinik vazospazmın görülmeye başladığı ilk günlerden başlayarak inflamatuar parametrelerin artığı ve nöroinflamasyonun beyin üzerindeki etkisi bilinmektedir. Resovin D1'in (RvD1) merkezi sinir sisteminde subaraknoid kanama (SAK) sonrası nöronları apoptozis ve nöroinflamasyondan koruduğu düşünülmektedir. Resovin D1'in (RvD1) anevrizmal SAK'a bağlı nöroinflamasyon ve vazospazm üzerinde negatif etkisinin olduğu düşünülmektedir. Yaptığımız çalışmada, anevrizmal SAK sonrasında BOS'taki RvD1 miktarının günler içindeki artışını, vazospazm ile GKS deki düşme ve C-reaktif protein (CRP) gibi inflamatuar parametreler arasındaki ilişki değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In patients with aneurysmal subarachnoid hemorrhage, the symptom that most affects the clinical status is vasospasm. Vasospasm affects the patient's mortality and morbidity status. It is known that neuroinflammation increases in patients with vasospasm and negatively affects the patient's clinic. It is known that inflammatory parameters increase and the effect of neuroinflammation on the brain starting from the first days of clinical vasospasm. Resovin D1 (RvD1) is thought to protect neurons from apoptosis and neuroinflammation after subarachnoid hemorrhage (SAH) in the central nervous system. Resovin D1 (RvD1) is thought to have a negative effect on neuroinflammation and vasospasm due to aneurysmal SAH. In our study, we evaluated the increase in the amount of RvD1 in CSF within days after aneurysmal SAH, the relationship between vasospasm and inflammatory parameters such as decrease in GCS and C-reactive protein (CRP).