A study on the status of electricity from renewable energy in Turkey
  1. Tez No: 796777
  2. Yazar: TURKI RAMADHAN MARSALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN SANSARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türkiye, enerji ihtiyacının yaklaşık% 77'sini oluşturan ithalat ile enerjiye bağımlı bir ülkedir. Türkiye'nin enerji bağımsızlığı eksikliği, ithal fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru hızlı bir geçiş yapılmasını gerektirmektedir. Almanya ve Çin, hükümet tarafından başlatılan etkili girişimler sayesinde başarıya ulaştı. Türkiye'nin enerjiden daha bağımsız olmasına yardımcı olabilecek bir sistemin uygulanması. Bu tezin temel amacı, Türkiye'de ve diğer ülkelerde enerji geçişi hakkındaki bilgilerden yararlanmaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey is an energy-dependent nation, with imports accounting for about 77% of its energy needs. Turkey's lack of energy independence calls for a swift move from imported fossil fuels and toward renewable energy sources. Germany and China have achieved success thanks to effective government-initiated initiatives. The implementation of a system that might help Turkey become more energy independent. This thesis primary purpose is to harness knowledge about the energy transition in Turkey and other countries.