Acil serviste akut koroner sendrom (Aks) tanısı konulan hastalarda serum ferritin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum ferritin level in patients diagnosed with acute coronary syndrome (Acs) in emergency department
  1. Tez No: 796776
  2. Yazar: EYÜP ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL ARAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: İKH tüm ölümlerin 1/4'ünden sorumlu tutulmaktadır. Akut koroner sendrom (AKS) kliniklerinden biri olan ST segment elevesiz miyokard enfarktüsü (NSTEMI) tanısını troponin değeri ile koymaktayız. Çalışmamızda NSTEMI tanısını troponin yerine başka bir biyobelirteç olan serum ferritin düzeyi ile destekleyebilmek ve bazı kan parametrelerinin düzeyini karşılaştırarak literatüre katkıda bulunmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Tek merkezli, prospektif, tanımlayıcı, kesitsel, klinik gözlemsel olarak planlanan çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nden tez onayı alındıktan sonra acil tıp kliniğimize başvuran NSTEMI tanısı almış hasta grubu ve AKS şüphesi ile başvuran ve non kardiyak göğüs ağrısı ile sonuçlanan hastalar kontrol grubu olmak üzere 2 grup dahil edildi. 18 ile 99 yaş aralığındaki NSTEMI tanılı bireyler çalışmamıza dahil edildi. BULGULAR VE SONUÇ: Çalışmaya katılan hastalardan 104'ü (%50) kadın, 104'ü (%50) erkekti. Yaşları 46-97 yıl arasında olan hastaların yaş ortalaması 65.6 ± 11,2 yıl olarak saptandı. Kontrol grubunda ise 60.5 ± 14,9 yıl idi. Sosyo-demografik ve klinik özellikler açısından inceleme yapıldığında; diabetes mellitus, hipertansiyon, kreatinin, albümin, CRP, ferritin, troponin T ve Ef açısından hasta ile kontrol grubu arasında anlamlı farklılık mevcuttu (sırasıyla, p=0.012, p0.05). SONUÇ: Hem düşük hem de yüksek ferritin değerleri, %86 sensitivite ve %70 spesifiteye sahip olmasına rağmen, klinik çalışmalarda belgelendiği gibi, prediktif bir biyomarkır olarak troponine kıyasla NSTEMI'li hastalarla ilişkilendirilmedi. ANAHTAR KELİMELER: Aks, acil servis, ferritin, laboratuvar parametreleri, NSTEMI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AİM and OBJECTİVE: IHD is responsible for 1/4 of all deaths. One of the Acute coronary syndrome (ACS) clinics is a non st segment elevation myocardial infarction, we diagnose non-st-segment elevation myocardial infarction (NSTEMI), with the troponin value. In our study, we aimed to support the diagnosis of NSTEMI with serum ferritin, which is another biomarker instead of troponin, and to contribute to the literature by comparing the levels of some blood parameters. MATERİAL and METHODS: In our study, which was planned as a single-center, prospective, descriptive, cross-sectional, clinical observational study, the patient group with the diagnosis of NSTEMI who applied to our emergency medicine clinic after the thesis approval from the University of Health Sciences and the patients who applied with the suspicion of ACS and resulted in non-cardiac chest pain were included in the control group. 2 groups were included. Individuals between the ages of 18 and 99 with a diagnosis of NSTEMI were included in our study. RESULTS: Of the patients participating in the study, 104 (50%) were female and 104 (50%) were male. The mean age of the patients, whose ages were between 46-97 years, was 65.6±11.2 years. In the control group, it was 60.5 ± 14.9 years. When examining in terms of socio-demographic and clinical characteristics; There were significant differences between the patient and control groups in terms of diabetes mellitus, hypertension, creatinine, albumin, CRP, ferritin, troponin T, and Ef (respectively, p=0.012, p0.05). CONCLUSION: Both low and high ferritin values were not associated with patients with NSTEMI compared to troponin as a predictive biomarker, as documented in clinical studies despite having 86% sensitivity and 70% specificity. KEYWORDS: ACS, emergency department, ferritin, laboratory parameters, NSTEMI