Tuzlukçu-Akşehir (Konya) bölgesi jeotermal sularının hidrojeokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of hydrogeochemical properties of geothermal water of Tuzlukcu-Akşehi̇r (Konya) region
- Tez No: 796780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada, Konya İli-Tuzlukçu ilçesi ve çevresinde yer alan 3 adet termal su ve 7 adet soğuk su örneğinin hidrojeokimyası ve kullanım özellikleri incelenmiştir. Loras formsayonu ile Halıcı formasyonu (Kurşunlu Kireçtaşı üyesi) bölgedeki jeotermal sular için rezervuar kayaç özelliği sunmaktadır. Analiz sonuçlarına göre; termal su örneklerinin Na-Ca-HCO3 ve Na-HCO3-SO4, soğuk su örneklerinin Ca-Mg-HCO3 ve Mg-Ca-HCO3 tipli sular oldukları belirlenmiştir. Karbonatlı ve silikatlı kayaçlar ile olan su-kayaç etkileşimi incelenen suların güncel kimyasal kompozisyonunun oluşmasında etkili olan en önemli parametrelerdir. Oksijen (δ18O), döteryum (δ2H) ve trityum (3H) izotop sonuçlarına göre incelenen su örneklerinin meteorik kökenli olduğu ve termal su örneklerinin soğuk su örneklerine nazaran daha yaşlı sular oldukları, δ13C izotop analizlerinde ise, sularda bulunan karbonun farklı kökene sahip karbon kaynaklarının bir karışımı olduğu gözlenmiştir. Termal su örneklerinin rezervuar kaya sıcaklıkları 70-100°C aralığında hesaplanmıştır. Kullanım özellikleri dikkate alındığında ise bazı örneklerin nitrit kirlenmesine maruz kaldığı ve bunun haricinde analizi yapılan diğer kimyasal içerikler bakımından sulama ve içme açısından uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, hydrogeochemistry and usage properties of 3 thermal water and 7 cold water samples located in and around Tuzlukçu (Konya) region were investigated. The Loras and the Halıcı formations (Kurşunlu Limestone member) are the reservoir rock for the geothermal waters. According to the analysis results; it was determined that thermal water samples were Na-Ca-HCO3 and Na-HCO3-SO4, cold water samples were Ca-Mg-HCO3 and Mg-Ca-HCO3 type waters. The water-rock interaction with carbonate and silicate rocks are the most important parameters that are effects the current chemical composition of the waters. According to the oxygen (δ18O), deuterium (δ2H) and tritium (3H) isotope results, it was determined that the water samples are of meteoric origin and the thermal water samples are older than the cold water samples. In the δ13C isotope analysis, it was observed that the carbon in the waters is a mixture of carbon sources of different origins. The reservoir rock temperatures of the thermal water samples were calculated in the range of 70-100°C. Considering the usage characteristics, it was determined that some samples were exposed to nitrite pollution and the other samğles were suitable for irrigation and drinking in terms of other chemical contents analyzed.