Konya-Göçü mahallesi danelik mısır tarlalarında kullanılan damla sulama sistemlerinin performansının belirlenmesi
Research on water distribution uniformity of drip irrigationsystems using for irrigation of maize crop in Konya-Göçü province
- Tez No: 796817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN SÜHERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetimde Muhasebe ve Finansal Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma, Konya ili, Karatay İlçesi Göçü Mahallesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi (KKYD) programı kapsamında Basınçlı sulama sistemlerine %50 hibe programı ile destek almış dane mısır üretimi yapılan 10 adet tarlada kurulan damla sulama sistemlerinin performanslarının belirlenmesi amacı ile yürütülmüştür. Sistem performanslarının belirlenmesi için arazide yapılan testler ile hesaplanan ortalama damlatıcı debisi (l/h) , damlatıcı debisi akış farklılığı qvar, standart sapma sq, varyasyon katsayısı CV, yeknesaklık katsayısı UC (%), dağılım türdeşliği EU(%), istatistiki türdeşlik Us (%) gibi parametreler kullanılmıştır. Ayrıca her sistemin sulama süreleri, uygulanan sulama suyu miktarları, elektrik enerjisi tüketim miktarları hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda, ortalama damlatıcı debisi (lt/h) 0.954 l/h ile 1.752 l/h arasında değiştiği, qvar değerine göre 2 işletmenin performansının kabul edilebilir, CV değerine göre iki işletmenin iyi, UC değerine göre 7 işletmenin mükemmel, EU değerine göre 4 işletmenin mükemmel, Us (%) değerine göre 4 işletmenin mükemmel performans gösterdiği, kullanılan damla sulama sistemlerinde birim suyun uygulanması için kullanılan enerji miktarlarının da 0.290-0.894 kWh/m3 arasında olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine system performances of 10 drip irrigation system installed in grain maize production field located Konya province, Karatay District, Göçü Mahallesi and granted under the supporting rural development investment (KKYD) program conducted Turkiye Ministry of Agriculture and Forestry General Directorate of Agricultural Reform. The system performance parameters such as average dripper flow rate (l/h) dripper flow flow difference qvar, standard deviation sq, coefficient of variation CV, coefficient of uniformity UC (%), distribution homogeneity EU(%), statistical homogeneity Us ( %) parameters were used to evaluate of system performances. In addition, irrigation times, applied irrigation water amounts and electrical energy consumption amounts of each system were calculated. As a result of the research, the average dripper flow (lt/h) varies between 0.954 l/h and 1.752 l/h, the performance of 2 enterprises is acceptable according to qvar value, two enterprises are good according to CV value, 7 enterprises are excellent according to UC value, and 4 enterprises according to EU value. It has been found that the enterprise has excellent performance, and 4 enterprises have excellent performance according to the Us (%) value, and the amount of energy used for the application of unit water in the drip irrigation systems used is between 0.290 and 0.894 kWh/m3