Analysis of a trust management system in vehicular ad hoc network
  1. Tez No: 796818
  2. Yazar: TAHA SABRI MOQBEL MOQBEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
PC'ler daha mütevazı ve daha dikkat çekici hale geldikçe, onları sıradan eşyalara entegre etme olasılığı gerçekten ilgi çekici hale geliyor. İşlemcileri ve uzak yazışma birimlerini araçlara koordine ederek bir araç doğaçlama organizasyonu (VANET) yapmak mümkündür; burada araçlar, katılmak için bilgileri kendi aralarında böler ve sokakları daha güvenli ve daha yetkin hale getirir. Yaşama dayalı koşullar nedeniyle, önceden var olan çerçeveye, İnternet bağlantısına veya sunucu erişilebilirliğine bağlı olmayan, merkezi olmayan bir doğaçlama düzenleme tercih edilir, böylece mesaj aktarım eylemsizliği esasen gerçekten beklenebileceği kadar kısa olur. Her halükarda, çoğu yeni buluşta olduğu gibi, VANET'ler trafik koşullarını etkilemeye çalışan zararlı müşteriler tarafından gerçekleştirilen saldırılar için ideal bir hedef olabilir. Farklı merkezlere tahsis edilen güven değerlerine göre merkezlerin yaklaşan mesajları kanalize etmesine olanak sağlayan güvenlik yönetimi modeli, araç organizasyonlarının bu tür saldırılardan uzak durması için önemli bir bileşendir. Merkezler, bu güven değerlerini üretmek için geçmiş bağlantılardan toplanan verileri kullanır; Düzenli olarak sahte veya önemsiz bilgileri paylaşan merkezler, sağlam izlenimi veren merkezlerden daha düşük güven değerlerine sahip olacaktır. Bu makale, İş Günü Hareket Modeli ışığında, günlük sürüşlerle ilgili olarak araç organizasyonları için bir güvenlik panosu modeli sunmaktadır. Bu geliştirme modeli, VANET'lerin geleneksel gayri resmi topluluklara yönelik bir incelemesini dikkate alır, çünkü araç gruplarının muhtemelen en az birkaç kez farklı durumlarda, komşularla veya iş ortaklarıyla bir yere sahip olmak veya esasen sürekli olarak karşılaştırılabilir kurslar. Yeniden düzenlenen deneyimler aracılığıyla iki merkez arasında bir güven ilişkisi şekillendirilebilir.
Özet (Çeviri)
As PCs become more modest and all the more remarkable, the possibility of integrating them into ordinary articles turns out to be really engaging. It is feasible to make a vehicular impromptu organization (VANET) by coordinating processors and remote correspondence units into vehicles, in which vehicles divide information between themselves to participate and make streets more secure and more proficient. On account of life-basic circumstances, a decentralized impromptu arrangement that doesn't depend on beforehand existing framework, Internet association, or server accessibility is favored so that message conveyance inertness is essentially as short as could really be expected. In any case, similarly as with most new innovations, VANETs might be an ideal objective for assaults completed by pernicious clients trying to impact traffic conditions. Security management model, which permits hubs to channel approaching messages in view of recently settled trust values allocated to different hubs, is a significant component for vehicular organizations to keep away from such assaults. Hubs use data gathered from past connections to produce these trust values; hubs that regularly share bogus or insignificant information will have lower trust values than those that give off an impression of being solid. This paper presents a security the board model for vehicular organizations with regards to everyday drives, in light of the Working Day Movement Model. This development model considers an examination of VANETs to conventional informal communities, as it tends to be seen that sets of vehicles are probably going to meet at least a few times in different situations, like having a place with neighbors or work partners, or essentially taking comparable courses consistently. A trust relationship can be shaped between two hubs through rehashed experiences.