ادب الخطاب في القرآن الكريم 'قصة موسى عليه السلام مع فرعون انموذجا
Kuran Kerim'de söylem adabı: Firavun ve Musa Aleyhisselam kıssası örneği
  1. Tez No: 796849
  2. Yazar: BASHAR AHMED ALİ ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Kur'an-ı Kerim'deki söylem adabına değinerek, Hz. Musa (a.s) kıssasını ve onun ilahlık iddiasında bulunan Mısır Firavun'u ile diyaloğunu ele alarak, Allah'ın onu ve ordusunu suda boğarak helak etmesini konu almaktadır. Bu çalışma, önemini söylem adabının ve onun çeşitlerinin ehemmiyetinden; özellikle Kur'an-ı Kerim'deki Musa ve Firavun kıssasını merkeze alarak, Kur'an'ın söylemi ve bu söylemin özelliklerinden alır. Çalışma, salt kıssadaki olayları İsrailiyyattan arındırarak betimlerken, betimleyici analitik yaklaşımı izlemiş, ardından Kur'an'da geçen Hz. Musa (a.s) ile Firavun arasındaki diyalog metinlerini analiz etmiş ve o diyalogların içerdiği söylem adabı ve üslupsuzluklarının çıkarımını yapmıştır. Bu çalışmanın ulaştığı en önemli tespitleri şu şekilde ifade edilebilir : a) Musa ve Firavun kıssası, semavî
Özet (Çeviri)
This study dealt with the literature of discourse in the Holy Quran, by studying the story of Moses, peace be upon him, and his dialogue with the Pharaoh of Egypt, who claimed divinity, so God destroyed him and his soldiers drowned in the river. The importance of this study comes from the importance of discourse literature and its types in general, and the Quranic discourse and its characteristics in particular, and from Centrality of the story of Moses and Pharaoh in the Holy Quran. The study followed the analytical descriptive approach in describing the events of the story, purely from the impurities of the Israeli stories. Then analyzing the texts of the dialogue between Moses, peace be upon him, and Pharaoh in the Qur'an, And the Quranic discours Discourse: Strengths and Shortcomings. The most important findings of this study can be mentioned as follows: The story of Moses and Pharaoh, being a common story between the monotheistic religions, is full of false stories and so-called“Israeliyat”. And that one of the etiquette of the speech that appeared in the hadith of the