الشخصية في روايات خضير فليح الزيدي دراسة سردية
Khudair Falih al-Zaidi'nin romanlarındaki anlatı karakteri
  1. Tez No: 796850
  2. Yazar: GHASAQ MAJEED ZGHAİR AL-ZUBAIDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Etiketli risâlem (Khudair Falih al-Zaidi'nin Romanlarındaki Şahsiyet“Anlatı karakteri ”) ، romancı Khudair Fleeh Al-Zaidi'nin renklerin sanatsal görüşünü incelemesini konu alıyor. Yazarın romanlarında anlatıdan söz edilmesi، ruhu، onun duygularını ve imgelerini tanımlamanın bir yoludur. Çalışmanın önemi، Hudair ez-Zeydi'nin romanlarının durumu ve gelişimi ile eleştirmenlerin romancıya cömert üretimine göre ilgi duymasından ve ayrıca eleştirel karakterin kendi korkunç gerçekliğini fark etmesindeki hiciv yönteminden kaynaklanmaktadır. Yazarın üslubunun tiyatro sanatı ve onun dramatik sanatla kullanımı، yazarın poetik üslubu ve yazarın üslubunun sinema sanatıyla olan yaklaşımları da dahil olmak üzere ulaştığım en önemli sonuçlar arasında metinlerarasılığı da keşfettik. yazarın üslubunda çelişkili bir rol. Araştırmacı bütünleştirici bir yaklaşım izlemiştir، yani araştırmacı bu çalışmada birden fazla yaklaşım kullanmıştır، çünkü çalışma Zeydi'nin şahsiyetlerindeki rivayeti araştıran، üslûp kavramını ve anlatım üslubunu ortaya koyan bir yöntemdir. yazarın alıcısının bilinçdışı dünyasını sorgulama yönteminden ve ortaya çıkan hiciv yönteminden bahsettiğimiz Eleştiri karakterlerin gergin gerçekliklerine ilişkin algıları.
Özet (Çeviri)
This study tagged (The Personality in the Novels of Khudair Fleeh Al-Zaidi“Narrative Study”) deals with the study of the artistic vision of color by the novelist Khudair Fleeh Al-Zaidi. The mention of narration in the novelist's novels is a way to describe the soul، its feelings and images. The importance of the study came from the status and development of Khudair al-Zaidi's novels and the critics' interest in the novelist according to his generous production، as well as the satirical method in the critical character's realization of his horrific reality. Among the most important results I reached، including the approaches of the writer's style with theatrical art and its employment of dramatic art، the poetic style of the writer، and the approaches of the writer's style with cinematic art، we also discovered the intertextuality that formed a contradictory role in the writer's style. The researcher followed the integrative approach، that is، the researcher employed more than one approach in this study، because the study is a method of investigating the narration in the personalities of Al-Zaidi، revealing the concept of stylistics، and the stylistics of narration، in which we talk about the author's method in interrogating the unconscious world of his recipient، as well as the satirical method that emerges Criticism of the characters' perceptions of their tense realities.