Çağdaş Türk resim sanatında portre-mekan ilişkisi
Portrait-place relationship in contemporary Turkish painting
  1. Tez No: 796848
  2. Yazar: ÖZLEM KÖTEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAYFUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Sanat, çağlar boyu kendisine yer edinmiş, bir değişim ve gelişim içerisinde olmuştur. Haz duygusunun artması sanatçıların kendini ifade etme ve sanatı eğitime aktarma güdülerini harekete geçirmiştir. M.Ö. göçebe bir yaşam süren Türkler, gezdikleri, konakladıkları yerlerin kültürlerini sanat hayatlarına yansıtmıştır. Duvar resimleri ile başlayan sanat yaşantısı günümüze değin hayatını sürdürmüş ve bir gelişim içerisinde olmuştur. Sanatçıların yaşadıkları çağın, dönemin, toplumun ve toplumun sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik, savaş gibi konularından etkilenmişler ve eserlerine yansıtmışlardır. Türk Resim Sanatı, içerisinde birçok konuyu barındıran ve geniş bir skalaya sahip olan bir sanat anlayışına hâkim olmuştur. Portrenin ve mekânın eserlerde sıkça kullanılması iletilmek istenen ifadeyi güçlendirmiştir. Portre ve mekân geçmişten günümüze değin varlığını sürdürmüş ve farklı sanat anlayışlarında kendisine yer edinmiştir. Sanatçılar, portre ile yoğun duygularını dışa vurmuş ve bu duyguları mekân ile desteklemişlerdir. Her dönem olduğu gibi her sanatçı da farklı bir ifade dili kullanmıştır. Farklı üsluplar ile sunulmuş olsa da verilmek istenen duygular ortak değerler taşımıştır.“Çağdaş Türk Resim Sanatında Portre-Mekân İlişkisi”adlı tez çalışmasında Türk Resminin Sanayi-i Nefise Mektebi kurulmasından sonra Çağdaş Türk Resmine kadar olan süreç literatür taraması yapılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında portre ve mekânın gelişimi aynı zamanda Çağdaş Türk Resim Sanatında portre-mekân ilişkisini eserlerinde barından sanatçılar ele alınmıştır. Çağın getirmiş olduğu etkiler, kültür yansımaları, sanatçının yaşantısı gibi konular bağlamında araştırılmıştır. Çağdaş Türk Resminde portre-mekân bağlamında eserler üreten sanatçıların çalışmaları incelenmiş ve portre-mekân ilişkisi ekseninde yorumlanmıştır. Analiz edilen eserlerin, sanat literatürüne katkı sağlamak açısından önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Art has lived in a state of change, and art has lived in a state of change. The increase in the sense of pleasure has motivated the artists' motivation to express themselves and transfer art to education. The Turks, who led a nomadic life, reflected the cultures of the places they visited and stayed in their art lives. The art life that started with murals has continued its life until today and has been in a development. They were influenced by the socio-cultural, socio-economic and war issues of the age, period, society and society in which they lived and reflected them in their works. Turkish painting art has mastered an art concept that contains many subjects and has a wide scale. The frequent use of portraits and place in works has strengthened the expression that is intended to be conveyed. Portrait and place have existed from past to present and have taken place in different art concepts. The artists expressed their intense feelings with the portrait and supported these feelings with the place. As with any period, every artist has used a different language of expression. Although presented with different styles, the feelings desired to be given have shared values. In the thesis study titled“Portrait-Place relationship in Contemporary Turkish Painting”, after the establishment of the Sanayi-i Nefise School of Turkish painting, the process up to Contemporary Turkish painting was scanned in literature. In the light of the findings obtained, the development of portraiture and place was also discussed in the works of artists from the bar in the portrait-place relationship in Contemporary Turkish painting Art. The effects brought by the era, cultural reflections, the life of the artist were investigated in the context of topics such as. The works of artists who produce works in the context of portrait-place in contemporary Turkish painting have been examined and interpreted in the context of portrait-place relationship. The analyzed works were found to be important in terms of contributing to the art literature.