Türev spektroskopisi yöntemiyle çeşitli farmasötik formlarda flukonazol miktar tayini
Quantitative determination of fluconazole in different pharmaceutical formulations by derivative UV spectroscopy
- Tez No: 79685
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN GÜNDEN GÖĞER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
VI ÖZET Flukonazol içeren kapsüller, I.V. solüsyonlar ve şuruplardaki etken madde miktarı direkt UV spektroskopisi ve UV türev spektroskopisi yöntemleriyle tayin edilmiştir. Kapsüller ve I.V. solüsyonlarda tayinler, direkt UV spektroskopisi yöntemiyle 261.6 nm.de, ayrıca 2. türev (n=5) 274 nm.de gerçekleştirilmiştir. Şuruplarda ise girişime neden olabilecek katkı maddeleri incelenmiş ve girişimin olmadığı uygun türev derecesi ve dalga boyu, girişime neden olan madde bilinmemesine karşın geliştirilen bir deneysel yöntemle 1. türev (n=9) 271.6 nm. olarak belirlenmiş ve bu koşullarda 4.0x10“* M-1.5x10”3 M derişim aralığında miktar tayini yapılmıştır. Tüm çalışmalarda çözücü olarak distile su kullanılmıştır. Sonuçlar doğruluk, kesinlik, tekrarlanabilirlik ve hassasiyet açısından istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY Quantity of active substance in Fluconazole containing capsules, I.V. solutions and syrups has been determined with UV spectroscopic and derivative UV spectroscopic methods. For capsules and I.V. solutions, quantitative determinations were performed at maximum absorption wavelength which is 261.6 nm, and at 274nm (second order derivative wavelenght). For syrups, quantitative determinations were carried out only at 271.6 nm (first order derivative wavelenght) by a developed method because of interference effect of unknown ingredients in syrup. Distilled water was chosen as solvent in all assays. Finally, the results were evaluated statistically with respect to accuracy, precision, sensitivity and reproducibility.