Periodontal tedavi gereksiniminin CPITN ile saptanması ve protetik-periodontal ilişkilerin değerlendirilmesi
Determination of periodontal treatment needs by using CPITN and evaluation of periodontal-prosthetic relations
- Tez No: 79686
- Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL BALOŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
-78- OZET Bu çalışmada, sosyal güvenceleri olan seçilmiş bir grupta CPITN ile, periodontal hastalığın ülkemizdeki son durumu ile tedavi boyutlarını saptamak, ayrıca protetik rehabilitasyonları yapılan bir grup hastada protetik- periodontal ilişkilerin gösterilmesi amaçlanmıştır. Araştırmamızın materyalini Gazi Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi ve Ankara SSK Hastanesi'ne çeşitli nedenlerle başvuran ve rastgele seçimle belirlenen toplam 1134 hasta ile, protetik tedavilerine başlanan 260 hasta oluşturmuştur. 1134 bireyin periodontal durum ve tedavi gereksinimlerini belirlemek için CPITN ile birlikte bireylerin Ramfjord dişlerinden Plak indeks, Gingival indeks ve cep derinliği ölçümleri alındı. Çalışma, Dünya Sağlık örgütü'nün önerdiği method ve standartlarına uygun olarak yürütüldü ve bireyler referans yaş gruplarına ayrıldı. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi neticesinde, oldukça yüksek oranlarda periodontal hastalık prevelansı saptanmıştır. İncelenen bireylerin sadece %1'i periodontal açıdan sağlıklı bulunmuştur. Ayrıca, CPITN indeksine göre, tedavi edilebilir gingivitis bulgusu gösteren bireylerin oranı %4, diştaşı ve sığ cepli (4-5mm) sekstantlara sahip bireylerin oranı da %73 olarak bulunmuştur. Derin cepli (>6mm) sekstantlara sahip bireylerin oranı ise %22 gibi yüksek bir seviyede tespit edilmiştir. 15-19 yaş grubu bireylerde sondlamada kanama en sık rastlanan bulgu iken, 20-24 ve 25-29 yaş gruplarında diştaşı, 30 ve üzeri yaş gruplarında ise daha sıklıkla sığ ve derin cebe rastlanmıştır. Hemen hemen tüm bireylerde OHE ve diştaşı temizliği ihtiyacı belirlenmiştir. Kompleks-79- tedavi ihtiyacının ise yaşla birlikte arttığı ve bunun >65 yaş grubunda %47 gibi yüksek bir seviyeye ulaştığı gözlenmiştir. Protetik tedavi uygulanan hastaların çalışma başlangıcında oral hijyen ve periodontal sağlık durumlannı saptamak amacıyla bireylerin ayak dişler ve Ramfjord dişlerinden Pil, Gl ve cep derinliği ölçümleri yapıldı. Bir yıllık süre sonunda 158 hasta araştırma dışında kalarak, çalışma 102 bireyden alınan biyometrik değerleri ile bitirildi. Bir yılın sonunda düzenli olarak kontrollere gelen bireyler (deney grubu, n=38) ile bir kez veya yoğun ısrar ve izleme sonucu gelen bireylerin (kontrol grubu, n=64) başlangıç ve bir yıl sonrası Pil, Gl ve cep derinliği ölçümleri biyometrik olarak karşılaştırıldı. Buna göre, deney grubunda yer alan bireylerin bir yılın sonunda her üç indeks değerinde azalma, kontrol grubunda ise artma gözlenmiş ve bu durum biyometrik olarak önemli bulunmuştur. Sonuçta, periyodik profesyonel bakım ve kontrollü oral hijyen uygulamalarının protetik dönemde dişeti sağlığının korunmasında önemli bir yer aldığı, ancak ülkemizde henüz ağız-diş sağlığı için yeterince önemin verilmediği ortaya çıkmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, ülkemiz açısından koruyucu hizmetlerin daha iyi bir organizasyonu ve çok daha dikkatli bir tedavi yaklaşımına ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
-80- SUMMARY In this study, it is aimed to determine the range of the therapy and the final situation of periodontal disease in a selected group having social security with the CPITN in our country, and also to show the prosthetic and periodontal relationships on a group of patients prosthetically rehabilitated. Materials of our study have included a total of 1134 patients who have attended to University of Gazi Faculty of Dentistry Department of Periodontology and Ankara SSK Hospital for dental examinations and 260 patients who have started prosthtetic treatment. Patients selection was based on random aspects This study was assessed the periodontal conditions and treatment needs of 1134 subjects with the CPITN, and also Plaque index, Gingival index and probing pocket depths were recorded from Ramfjord teeth. The study was carried out the methods and standards recommended by the World Health Organization and subjects were divided into reference groups. As results of evaluation of the data, very high level of periodontal prevalence has been determined. Only 1% of the examined population were found periodontally healthy. In addition, according to the CPITN, 4% of examined subjects had reversible gingivitis and 73% had calculus and shallow pockets (4-5 mm). Deep pockets (> 6 mm) were recorded as high as 22% of the population. Though, bleeding on probing was the most common finding in the 15-19 yr. old group, calculus was most frequently found in 20-24 and 25-29 yr. old groups, and shallow and deep pockets were significantly observed in 30 yr. old and over. Oral hygiene instructions and scaling were required in almost all subjects. It has been-81- observed complex treatment needs increased with age, reaching 47% in the £65- yr. old group. At baseline Pll, Gl and probing pocket depth records were performed from their abutment and Ramfjord teeth in order to determine the level of oral hygiene and periodontal status of prothetically rehabilitated patients. After one year period, this study ended with the evaluation of data taken from 102 patients, because 158 patients were excluded.A statistical comparison was made between Pll, Gl and probing depth scores of patients who came to regular controls (test group, n=38) and nonregular controls (control group, n=64) at baseline and 1-year. It was observed that there was statistically significant increase in control group and a reduction in test group in all index scores after one year. Consequently, periodically professional care and controlled oral hygiene instructions are important for prevention of gingival health at prosthetic therapy, but oral-dental health is not considered important in our country. According to the results of this study, the need for better organisation of preventive services and a more conscientious approach to treatment has been revealed in respect of our country.