Kütahya Tavşanlı ilçesi ve köylerindeki Türk devri yapıları
Turkish period artifacts in Kütahya Tavşanlı district and villages
  1. Tez No: 796866
  2. Yazar: NURSELİ ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇETİNASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışma; Kütahya ilinin bir ilçesi olan Tavşanlı'nın ilçe merkezi ve köylerindeki Türk dönemi yapılarını konu edinmektedir. Kütahya Tavşanlı İlçesi ve Köylerindeki Türk Devri Yapıları adlı tez çalışması Kültürel Varlıkların tanınması açısından önem arz etmektedir. Tavşanlı İlçesi Kalkolitik dönemden günümüze kadar çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Türklerin ilçeye yerleşmesi Anadolu Selçuklu Devleti zamanında olmuştur. Kavaklı Mahallesi ve çevresine yerleşen Selçuklulardan günümüze nitelikli bir eser ulaşamamıştır. Yapmış olduğumuz tez çalışmasında Tavşanlı ilçesi ve köylerinde yer alan eserler tespit edilmiştir. Tavşanlı ilçe merkezi incelendiğinde; 6 camii, 3 minare, 4 türbe, 1 şadırvan, 1 köprü, 3 hamam ve 1 kütüphane; ilçeye bağlı olan köylerde 6 camii, 4 türbe ve 5 çeşme olmak üzere toplamda 34 eser tez çalışmasına dâhil edilmiştir. Çalışma üç aşamadan meydana gelmiştir. İlk aşamada ilgili kaynaklar tespit edilmiş ve bu kaynaklar ışığında ilçe ile köyleri hakkında bilgi sahibi olunmuştur. İkinci aşama; saha çalışmasıdır. Tavşanlı ilçe merkezi ve ilçeye bağlı 87 köy ziyaret edilmiş, tespit edilen mimari eserler ayrıntılı fotoğraflanıp gerekli notlar alınmıştır. Eserlerin ölçüleri alındıktan sonra varsa kitabelerinin daha iyi okunabilmesi için estampajları alınmıştır. Üçüncü aşama tez çalışmasının metninin oluşturulduğu bölümdür. Bu bölümde her bir eser ayrıntılı olarak tanımlanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda elde edilen yeni bulgular ile sanat tarihi ve mimarlık tarihi içerisindeki yerleri ve taşıdıkları önem belirtilmiştir. Bu çalışma Beylikler Dönemi, Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Döneminde inşa edilmiş olan mimari eserleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
This work; It deals with the Turkısh period structures in the town center and villages of Tavsanlı, a district of Kutahya. The thesis study named“Turkısh Period Buildings in Kutahya Tavsanlı District and Villages”is important for the recognition of Cultural Heritage. Tavsanlı District has hosted various civilizations from the Chalcolithic period to the present day. The Turkish period started with the Seljuk State in Tavsanlı District. From the Seljuks who settled in Kavaklı Neighborhood and its surroundings, no qualified work has survived to the present day. İn the thesis we have done, the artifacts in the Tavsanli district and its villages have been identified. When the Tavsanli district center is examined; examining; 6 mosques, 3 minarets, 4 tombs, 1 fountain, 1 bridge, 3 baths and 1 library and villages connected to the district; a total of 34 works, including 6 mosques, 4 tombs and 5 fountains, were included in the thesis. The study consisted of three stages. At the first stage, relevant sources were identified and detailed information about the district was obtained. Second stage; is field work. The center of Tavsanli district and 87 villages of the district were visited, and the architectural works identified were photographed from every angle and necessary notes were taken. After the measurements of the works were taken, their estampages were taken so that the inscriptions, if any, could be read better. The third stage is the part where the text of the thesis work is created. Each work has been examined in detail under the headings. With the new findings obtained as a result of the study, their place in the history of art and architecture and their importance are stated. This study includes architectural works built in the Principalities Period, the Ottoman Period and the Republic Period.