Fluorene-9-Bisphenol'un tatlı su midyelerinde toksik etkilerinin belirlenmesi
Determination of toxic effects of Fluorene-9-Bisphenol on freshwater mussels
  1. Tez No: 796876
  2. Yazar: FATMA NUR AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ÇAĞLAN GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyomühendislik, Biochemistry, Biology, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
BPA (Bisfenol A), plastik malzemelerin yapı maddesinde yaygın olarak kullanılan bir bileşik olup canlı hayatı ve çevreye verdiği toksik etkilerinden dolayı kullanımı kısıtlandırılmıştır. Bu çalışmada BPA'nın ikamesi olan Flourene-9-Bisfenol (BHPF)'un tatlı su midyeleri üzerindeki toksik etkileri araştırılmıştır. Probit analiz yöntemi kullanılarak 24, 48, 72 ve 96 saat sürelik ortalama öldürücü konsantrasyonları (LC50) (%95 güven aralığı) hesaplanmıştır. 24 saatlik LC50 değeri 9,54 mg/L (5,37-18,89 mg/L), 48 saatlik LC50 değeri 3,95 mg/L (2,0-8,32 mg/L), 72 saatlik LC50 değeri 1,33 mg/L (0,65-2,6 mg/L), 96 saatlik LC50 değeri 0,84 mg/L (0,42-1,57 mg/L) olarak saptanmıştır. 96 saatlik LC50 değerinin 1/5, 1/10 ve 1/100'lik konsantrasyonları, subletal konsantrasyonlar olarak belirlenmiş ve tatlı su midyeleri 8, 5, 85 ve 170 µg/L BHPF'ye maruz bırakılmıştır. Deney sonucunda tatlı su midyelerinin toplam hemosit sayısı, dokularındaki malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH) ve ileri oksidasyon protein ürünleri (AOPP) düzeylerine etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
BPA (Bisphenol A) is a widely used compound in plastic materials and its use has been restricted due to its toxic effects on living life and the environment. In this study, the toxic effects of Flourene-9-Bisphenol (BHPF), a substitute for BPA, on freshwater mussels were investigated. LC50 values (95% confidence interval) for 24, 48, 72 and 96 hours were calculated using the probit analysis method. LC50 value in 24 hours was 9.54 mg/L (5.37-18.89 mg/L), LC50 value in 48 hours was 3.95 mg/L (2.0-8.32 mg/L), LC50 value in 72 hours was 1.33 mg/L (0.65-2.6 mg) /L) and LC50 value of 96 hours was determined as 0.84 mg/L (0.42-1.57 mg/L). Concentrations of 1/5, 1/10 and 1/100 of the 96 hour LC50 value were determined as sublethal concentrations and freshwater mussels were exposed to 8.5, 85 and 170 µg/L concentrations of BHPF. As a result of the experiment, the effects of freshwater mussels on total hemocyte count, malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH) and advanced oxidation protein products (AOPP) levels in their tissues were determined.