Ürik asitin elektrokimyasal tayini için yeni bir sensör hazırlanması
Preparation of a new sensor for electrochemical determination of uric acid
  1. Tez No: 796891
  2. Yazar: GİZEM TÜRKKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kanda bulunan doğal bir bileşen olan ürik asit (UA), ksantin oksidazın oksipürünleri oksitlemesi sonucunda oluşmakla birlikte insan pürin metabolizmasının son ürünüdür. UA miktarının az ya da fazla olması hastalıklara yol açabilmektedir. Pürin yıkımının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmemesinin bir neticesi olarak idrar ile birlikte vücut dışına atılması gereken ürik asitin, vücuttan atılamaması, eklem içinde kristalleşmelere sebep olarak gut hastalığı, böbrek taşı, akut ürik asit nefropatisi, kronik ürat nefropatisi ve romatoid artrit gibi eklem inflamasyonuna bağlı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu nedenle insan vücudundaki ürik asit miktarının hızlı ve kolay bir şekilde tayin edilebilir olması oldukça önemlidir. Bu tez çalışmasında, UA tayini için kobalt oksit (Co3O4)-elektrokimyasal indirgenmiş grafen oksit (ERGO) nanokompoziti ile modifiye edilmiş yüzey baskılı elektrot (SPE) kullanılarak bir elektrokimyasal sensör hazırlanmıştır. UA'nın 0,1 M pH 7,4 fosfat tampon çözeltisi (PBS) içindeki Co3O4-ERGO nanokompozit ile modifiye edilmiş elektrottaki elektrokimyasal cevabı, diferansiyel puls voltametri (DPV) ve dönüşümlü voltametri (CV) teknikleriyle incelenmiştir. Co3O4-ERGO nanokompozitinin bileşen oranı, kaplama kalınlığı ve elektrolit pH'sının önerilen sensörün mevcut cevabı üzerindeki etkisi detaylı olarak incelenmiştir. Askorbik asit, hidrojen peroksit gibi bazı elektroaktif maddelerin önerilen sensörün mevcut cevabı üzerindeki girişim etkisi de UA varlığında araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Uric acid (UA), a natural component found in the blood, is the final product of human purine metabolism, with xanthine oxidase oxidizing oxypes. When the amount of uric acid is more or less in the body, it can lead to diseases. As a result of the failure of purine destruction or due to the uric acid that needs to be excreted from the body with urine, it cannot be removed from the body, and crystallization in the joint is due to joint inflammation such as gout, kidney stones, acute uric acid nephropathy, chronic urate nephropathy and arthritis causes inconveniences. For this reason, it is very important that the amount of uric acid in the human body can be determined quickly and easily. In this work, an electrochemical sensor was prepared for the determination of UA using a screen printed electrode (SPE) modified with cobalt oxide (Co3O4)-electrochemically reduced graphene oxide (ERGO) nanocomposite. The electrochemical response of UA in the electrode modified with Co3O4-ERGO nanocomposite in 0.1 M pH 7.4 phosphate buffer solution (PBS) was investigated by differential pulse voltammetry (DPV) and cyclic voltammetry (CV) techniques. The effect of component ratio, coating thickness and electrolyte pH of the Co3O4-ERGO nanocomposite on the current response of the proposed sensor was studied in detail.