Propulsion of fishing boats with solar energy
Balıkçı teknelerinin güneş enerjisi ile tahrik edilmesi enerji
- Tez No: 796890
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ AYDIN ŞALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Özellikle Ege ve Akdeniz'in birleştiği yerde bulunan Köyceğiz Gölü'nde, Balıkçılar, piyade tipi balıkçı teknelerini milyonlarca insan için balıkçılık ve gezi gezileri için kullanıyor. yerli ve yabancı ziyaretçiler. Bu sayede bu tekneler yerli teknelere evrildi. o bölgede toplumun birincil gelir kaynağı. Bu teknelerin uzunlukları 7 ila 12 arasında değişmektedir. metre ve ahşaptan yapılmıştır. Yetenekli tekne yapımcıları tarafından tersanelerinde inşa edilmişlerdir. herhangi bir bilimsel veya matematiksel teknik kullanılmadan yüzlerce yıllık bir süre, sonunda mevcut formlarını alıyorlar. Hidrodinamik formları incelendiğinde, Bu tür bir balıkçı teknesinin, tekne yapımcılarının deneyimleriyle mümkün olduğu açıktır. birkaç deneme yanılma sonrasında belirlendi. Bu projenin amacı motive etmektir. tekne sahipleri, gemileri için dizelden güneş enerjisiyle çalışan bir tahrik sistemine geçecek Köyceğiz bölgesinde kullanılmaktadır. Ayrıca tekne sahiplerine bu dönüşümün nasıl yapıldığını göstermeyi amaçlamaktadır. hem çevreye hem de ekonomiye fayda sağlayacaktır. Bundan sonraki hesaplamalar için bu çalışmada, daha önceki tezlerden elde edilen model testi bulguları kullanılmıştır. Geometrik kullanımı ile benzerlik esaslarına göre 10 metre uzunluğundaki piyade tipi balıkçı teknesi için değerler hesaplanmıştır. önceki tez araştırmasından gerekli değerleri kullanarak ve başlangıç görevi gördüler Çalışmanın geri kalanı için nokta. Daha sonra güneş enerjisi için konsept tasarım araştırması viii sevk sistemi 6 knot servis hızı varsayılarak oluşturulmuştur. Piyade tipi balıkçılık 10 metre uzunluğunda tekneler oluşturuldu. İçten yanmalı motorların değiştirilmesi elektrik motorları ve güneş enerjisi kaynakları ile elektrik üretimi elektrik motoru, aynı fren gücünü sağlayabilen bir elektrik motoru seçildi; A yolculuk boyunca elektrik motorunu besleyebilecek güneş enerjisi sistemi kuruldu; pil takımında kullanılacak hücreler seçildi; ve güneş panelleri. önerilen sistem pvsyst'te simüle edildi.
Özet (Çeviri)
In particular, in the Köyceiz Lake, at the confluence of the Aegean and Mediterranean seas, fishermen use infantry-type fishing boats for fishing and sightseeing trips for millions of domestic and international visitors. In this way, these boats have evolved into the local community's primary source of income in that area. These boats range in length from 7 to 12 meters and are made of wood. They were built by skilled boat builders in their shipyards over a period of hundreds of years without the use of any scientific or mathematical techniques, eventually taking on their current form. When examining their hydrodynamic form, it is evident that this sort of fishing boat was made possible by the boat builders' experiences, which were determined after several trials and errors. The goal of this project is to motivate boat owners to switch from a diesel to a solar electric propulsion system for their vessels that are used in the Köyceiz region. It also aims to demonstrate to boat owners how this conversion will benefit both the environment and the economy. For the subsequent calculations in this study, the model test findings from earlier theses were used. With the use of geometrical similarity principles, the values for a 10-meter-long infantry-type fishing boat were calculated using the required values from the previous thesis research and they served as the beginning point for the rest of the study. After that, concept design research for a solar electric viii propulsion system was created by assuming a service speed of 6 knots. Infantry-type fishing boats measuring 10 meters long were created. Replacing internal combustion engines with electric engines and creating electricity with solar energy sources To meet the demand for an electric motor, an electric engine capable of providing the same brake power was chosen; a solar system capable of supplying the electric engine throughout the journey was established; the cells to be used in the battery pack were chosen; and solar panels. The proposed system was simulated in pvsyst.